Koç: Turkcell elde tutulmaz

Yapı Kredi'yi alan Koç'un yöneticisi Bülend Özaydınlı: "Çukurova hisselerini geri alamazsa, Turkcell, Digiturk, Superonline ve Fintur hisselerini satar ve bankayı güçlendiririz."

İSTANBUL - Koç Holding CEO'su Bülend Özaydınlı, Çukurova Grubu'nun bir yıllık opsiyon süresi içinde Turkcell ve diğer mali olmayan iştiraklerini geri alamaması durumunda Koç Finansal Hizmetler'in bu hisseleri satacağını açıkladı. Amaçlarının mali yapısı güçlü bir banka yaratmak olduğunu vurgulayan Özaydınlı, "Yoksa banka aktiflerinde hisse senedi tutmak değil. Bu hisseleri satarak nakde çevirip banka sermayesine ekleyeceğiz" diye konuştu.
O günün koşulları içinde banka yönetiminin en iyi değerlendirmeyi yapacağını ve en iyi nakdi banka içine getirecek tarzda bir çalışma gerçekleştireceğini de söyleyen Özaydınlı, 'banka mali yapısının güçlendirilmesinin en doğru yöntem' olduğunu vurguladı.
Koç Holding 12. basın ve kamuoyunu bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin ağırlıklı Yapı Kredi Bankası'yla (YKB) ilgili sorularını yanıtladı. Özaydınlı, Yapı Kredi operasyonunda bankacılık sektöründe ön sıralara tırmanmak dışında bir hedefleri bulunmadığını, Turkcell, Digitürk ve Superonline'ın başarılı şirketler olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Bizim zora düşmüş bir grubun bu durumundan yararlanmak suretiyle, herhangi bir şekilde bu şirketleri değerlendirmek gibi hedefimiz yoktur. İyi niyetimizi ve dürüstlüğümüzü göstermek için de finans dışı şirketlerle ilgili olarak belli bir opsiyon tanınmıştır. Bu tanınma prosedürü ne zaman devreye girecektir? Bizim sahipliğimiz devreye girdiği zaman. Biz daha bu şirketleri 'due diligence' sırasında ne olup ne olmadıklarını tam anlayabilir konuma geleceğiz. Dolayısıyla değerleri konusunda o zaman kesin bir durum ortaya çıkacaktır. Ama bu konularda herhangi bir şekilde adım atabilmemiz için bankanın sahipliğinin, Koç Finansal Hizmetler'e geçmesi gerekiyor."
'İki banka kalacak mı?'
Özaydınlı, 'Koçbank ve Yapı Kredi ayrı ayrı mı faaliyet gösterecek' sorusu üzerine bunun hisse devri gerçekleştikten sonra ortaklar tarafından değerlendirileceğini söyledi. 'Yapı Kredi değerinin altında satılmadı mı?' sorusunu ise Özaydınlı, şöyle yanıtladı: "Bunu sadece Turkcell hisselerine bakarak değerlendirmek mümkün değil. Bir bankayı devralırken aktif ve pasifleriyle devralıyorsunuz. Bütününde Turkcell hisseleri de var. Şu anda ortaya çıkan sonuç, indikatif olarak 2 milyar 50 milyon avrodur. Tek tek şirketleri ele alarak bir değerlendirme yapmak doğru bir yaklaşım değil."
Özaydınlı, 'Hisse devrinin gerçekleşmemesi ihtimali var mı?' sorusu üzerine ise şunları kaydetti: "Hisse devri fiilen gerçekleşmeden her şey olabilir. Ama şu anda yapmış olduğumuz anlaşma, bağlayıcı bir anlaşmadır. Bugünkü veriler içinde gerçekleşmemesi için hiçbir neden gözükmüyor. Due dilligence'ta olağanüstü, çarpıcı bir durum çıkarsa tekrar değerlendirme yapılır, çözüm yolları aranır. Anlaşmanın kısa zamanda gerçekleşmesi için tüm taraflar çaba gösteriyor. TMSF, BDDK ve Çukurova olumlu yaklaşımlar içindeler."
Çukurova'nın bankaya olan borçlarının yeniden yapılandırılıp yapılandırılmayacağı sorusuna da "YKB'nin alım bedeli Çukurova'ya ödenecektir ve Çukurova YKB'ye olan borçlarını, bu bedelle geriye ödeyecektir" yanıtını verdi.
İki ortak da aynı iştahta
Özaydınlı, Digiturk ve Superonline'a da hisse devri gerçekleştikten sonra opsiyon tanınacağını söyledi. 'YKB konusunda Koç-Uni Credito'da hangi ortak daha istekliydi?' sorusuna Özaydınlı, "Burada her iki ortağın iştahı da aynı orandadır" dedi.
Bülend Özaydınlı bir soru üzerine Uni Credito ile ortaklığa imza attıkları günlerde amaçlarının finans sektöründe ön sıraya tırmanmak olduğunu açıkladıklarını belirterek şunları söyledi:
"Yine o dönemde 'organik büyüme ile ön sıralara tırmanmak oldukça zaman alıcı operasyon, satın alma fırsatları önümüze çıkarsa bu fırsatları değerlendireceğiz' dedik. Ve YKB fırsatı karşımıza çıktığı zaman ortağımızla bunu değerlendirmeyi düşündük. Hedefimiz bankacılık sektöründe ön sıralara tırmanmaktır. Yoksa yeni bir holding sahibi olmak ya da yönetiminde yer almak değildir. Bu bankanın aktiflerinde bazı şirketlerin hisseleri bulunuyor. Bazı şirketlerle de ortaklık ilişkisi var. Tabii ki bir şirketin piyasa değerini değerlendirirken tüm aktifleri ve pasifleriyle devralırken, aktifleri içindeki hisseleri oranında değerlendirmeye tabi tutarsınız."
Banka değerinin tespitinde de bu hususların göz önüne alındığına işaret eden Bülend Özaydınlı, devamla şunları söyledi:
"Bu değer, şirketlerde şu anda hisse olarak bulunuyor. Bu hisselerin banka tarafından satılması durumunda, nakit değerler yine banka içine aynı şekilde girecektir. Biz dolaylı olarak bir şirketin sahibi olma veya finans sektörü dışındaki şirketleri alma gibi bir işleme girmedik. Dolayısıyla bu şirketlerle bu kapsamda ilgimiz yoktur."
Bülend Özaydınlı, Telekom'a ilgilerinin devam ettiğini, ancak bu operasyon çerçevesinde ilgilerinin sadece güçlü bir bankaya sahip olmaktan ibaret olduğunu da vurguladı. Özaydınlı, şöyle devam etti:
"Şu anda hisselerin devri anlaşması imzalanmıştır. Burada bir tereddüt yok. Ancak hisseler şu anda fiilen el değiştirmemiştir. Bunun için önümüzde detaylı 'due diligence' süreci var. Ve bu süreç sonunda devir gerçekleşecek. Burada devrin gerçekleşmesi için bir husus daha var. Bu konudaki yetkili organların da onayı gerekmektedir. Ancak bu prosedürler tamamlandıktan sonra satış gerçekleşmiştir diyebiliriz."
Özaydınlı: İşgüzarlık yapma niyetinde değiliz
Yapı Kredi Bankası yönetiminin 'opsiyon kavgası' yaratan açıklamalarının hatırlatılması üzerine Özaydınlı, Yapı Kredi Bankası yönetiminin, şu anda bankanın hâkim ortağı kimse, o doğrultuda hareket etmesi gerektiğini ifade etti. Şu anda banka sahipliğini legal ve hukuki olarak üstlenmedikleri için bir işgüzarlık yapmaya niyetleri olmadığını dile getiren Özaydınlı, ilgili kişilerin banka yönetimine nezaket ziyaretleri yaptığını da söyledi.
Yapı Kredi Bankası'nda hâkim ortağın kim olduğu sorusuna da Bülend Özaydınlı, "Şu anda banka Çukurova Grubu'na aittir. Ancak BDDK ve TMSF kurumları, son yasal düzenlemeler çerçevesinde hâkim ortağın rolünü oynamaktadırlar" yanıtını verdi.