Koç ve Ülker köprülerin yeni sahibi

Koç ve Ülker köprülerin yeni sahibi
Koç ve Ülker köprülerin yeni sahibi
Köprü ve otoyolların özelleştirmesi ihalesinde en yüksek teklifi 5 milyar 640 milyon dolarla koç Holding-Malezyalı UEM ve Gözde Girişim verdi.

Köprü ve otoyolların özelleştirmesi ihalesinde en yüksek teklifi 5 milyar 640 milyon dolarla koç Holding-Malezyalı UEM ve Gözde Girişim verdi. Özelleştirme İdaresi ihaleden en 6 milyar dolarlık gelir elde etmeyi hedefliyordu. İhale komisyonunun teklifiyle konsorsiyum ihale bedelini 5 milyar 720 milyon dolara çıkardı.Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde, en yüksek teklifi 5 milyar 720 milyon dolarla Koç Holding AŞ - UEM Group Berhad - Ülker'in sahibi Yıldız Holding bünyesinde bulunan Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu verdi.
Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter'in komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. 1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Nurol Holding AŞ - MV Holding AŞ - Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ - Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ - Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu elendi.
Kalan 2 firmayla açık artırmaya geçildi.
Açık artırmada başlangıç tutarı 5 milyar 630 milyon dolar, artırım aralığı ise 10 milyon dolar olarak belirlendi.
Açık artırmada en yüksek teklifi 5 milyar 640 milyon dolarla Koç Holding AŞ - UEM Group Berhad - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu verdi.
Autostrade Per I'Italia SPA - Doğuş Holding AŞ - Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ - Akfen Holding AŞ Ortak Girişim Grubu temsilcisi teşekkür ederek, yeni bir fiyat vermeyeceklerini söyledi.
Bunun üzerine ihale komisyonu başkanı Osman İlter, en yüksek teklif sahibi konsorsiyumdan 5 milyar 640 milyon dolarlık teklifini 5 milyar 720 milyon dolara yükseltmelerini rica etti. Bir müddet süre isteyen konsorsiyum temsilcileri teklifi 5 milyar 720 milyon dolar olarak revize ettiklerini bildirdi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111242811124285

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne ala, yapım-tamir-bakım-onarımı bizde, kasa onlarda olacak! - ellialti

  İhale; Karayolları Genel Müdürlüğü\'nün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, tamir ve işletimini üstlendiği, bağlantı yolları ile birlikte, “Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu”, “Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu”, “Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu”, “Toprakkale-İskenderun Otoyolu”, “Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu”, “İzmir-Çeşme Otoyolu”, “İzmir-Aydın Otoyolu”, “İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu”, “Boğaziçi Köprüsü”, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu”, bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarını (OTOYOL) kapsıyor.

  Duble yolları da özelleştirecekler - moral

  Duble yollar da lokasyon önemine göre satışa cıkarılacak.Duble yolların niteliğinin arttırılması adı altında satışa özelleştirmeleri yapılacak.Bu dosya çoktan Erdoğan'ın onayını aldı bile deniliyor. Yani 3-5 yıl sonra İstanbuldan İzmir'e parasız gidebilmek için arayolları kullanmaktan başka şansımız kalmayacak. Neyse en azından küçük kasabaları,nahiyeleri,köyleri kalkındırırız.

  En büyük Diyanet başka büyük yok - turq_82

  Diyanet İşleri'nin 2013 bütçesi tam 4.6 milyar TL. Onca yıldır yatırım yapılan köprü ve otoyollar ise 5.7 milyar dolara satıldı. Diyanet İşleri'nin 2,5 yıllık bütçesi karşılığı tüm otoyollar ve köprüler satılmış oldu. Yetmezmiş gibi bir de bütçe açılıyor diye yine Ocak ayında zam yapacaklar.

  Devir ve Düşünce. - Clear

  Zamanında rahmetli Özal,köprüyü satışa sunduğunda "kimin malını kime satıyor" diye ortalık ayağa kalkmıştı.Şimdi ise son derece olağan...Devre göre değişen düşünce tarzı diyelim.Yani tutuculuğun kırılma noktası...

  köprüyü de sattılar - mourner2

  Bir satmadığınız yollar ve köprüler kalmıştı, onları da aradan çıkardınız. Hayırlı olsun.