Koç: Yapı Kredi ve Telekom büyük lokma, şimdilik ikisine odaklandık

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Yapı ve Kredi Bankası ve Türk Telekom'a odaklandıklarını belirterek, "Hem Yapı Kredi, hem Telekom büyük lokmalar, şimdilik ikisine odaklanmış durumdayız" dedi.

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Yapı ve Kredi Bankası ve Türk Telekom'a odaklandıklarını belirterek, "Hem Yapı Kredi, hem Telekom büyük lokmalar, şimdilik ikisine odaklanmış durumdayız" dedi.
CNN Türk'ün sorularını yanıtlayan Mustafa Koç, İtalyan ortakları Unicredito ile 2002 yılında anlaşma imzaladıklarında oturup planlarını konuştuklarını belirterek, "Bu sektörde lider konuma veya lidere çok yakın konuma gelmeye ve finans sektöründe büyümeye karar verdik. Bunun organik olarak gerçekleşmesi neredeyse imkânsız gibi gözüküyordu. O bakımdan bunu ancak bir satın almayla yapabileceğimizi düşündük" dedi.
İtalyan ortaklarının bu konuda Doğu Avrupa ve Balkanlar'da çok etkin olduğuna işaret eden Mustafa Koç, "Önümüze çıkan fırsatları değerlendirelim, dedik. Burada da Yapı Kredi bir fırsat olarak önümüze çıktı ve müzakarelerin sonucunda da bir exclusivity (münhasırlık) anlaşması imzalandı" dedi. Bundan sonrasının detaylı incelemeye bağlı olduğunu anlatan Koç, şunları söyledi:
"Yapı Kredi Bankası bugün sektöründe çok önemli bir lider. Dolayısıyla, tekrar sahibinin belli olması lazım. Çünkü, öbür türlü çalışanların içerisinde de birtakım tedirginlikler olabiliyor. Yapı Kredi çok iyi bir marka ve iştigal konuları olarak da bizimle, işlerimizle özellikle perakende konusunda çok örtüşüyor."
Mustafa Koç, Sabancı Grubu ile Türk Telekom'un özelleştirmesine birlikte katılma kararı anımsatılarak, gündemlerinde başka büyük yatırım planları olup olmadığının sorulması üzerine de, "Şu anda başka yok. Zaten hem Yapı Kredi hem Telekom, bunlar büyük lokmalar. Bizim de sınırlı kaynaklarımızı iyi ve verimli kullanmamız lazım. O bakımdan şimdilik ikisine odaklanmış durumdayız" diye konuştu.