Koç, YKB ile flört ediyor

Koç Holding'in iştiraklerinden Koç Finansal Hizmetler, Çukurova Grubu'nun elindeki Yapı Kredi Bankası hisselerini satın almak için görüşmelere başlamayı planlıyor.

İSTANBUL - Koç Holding'in iştiraklerinden Koç Finansal Hizmetler, Çukurova Grubu'nun elindeki Yapı Kredi Bankası hisselerini satın almak için görüşmelere başlamayı planlıyor.
Koç Holding'ten İMKB'ye yapılan açıklamada, "İştiraklerimizden Koç Finansal Hizmetler, Çukurova Grubu'na ait YKB hisselerini satın almak için görüşmelere başlamayı planlamaktadır. Bu konuda duyurulması gereken herhangi bir gelişme olduğu takdirde ilgili bildirimler yapılacaktır" denildi.
Henüz açıklama yok
Koç Grubu'nun ardından Çukurova Holdingde İMKB'ye yaptığı yazılı açıklamada şu bilgiyi verdi: "Grubumuzun, YKB'de bulunan hisselerinin satışı konusunda Koç Holding tarafından yapılan açıklamalarla ilgili özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin tebliğ kapsamında şirketimizce açıklanması gerekli husus henüz bulunmuyor. Koç Holding'in açıklamasında konu edilen görüşmelere başlanması halinde kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır."
Halen yüzde 42'si halka açık olan YKB'nin yüzde 12.9'u TMSF'ye, yüzde 45'i Çukurova Grubu'na ait bulunuyor.
Piyasa değeri 2.2 milyar YTL
YKB'nin dün itibarıyla İMKB'de oluşan hisse fiyatı üzerinden hesaplandığında piyasa değeri 2 milyar 224,7 milyon YTL (2 katrilyon 224.7 trilyon TL) düzeyinde. Buna göre, Çukurova Grubu'na ait hisselerin piyasa değeri ise 1 milyar 1 milyon YTL (1 katriyon 1 trilyon TL) oldu. Ancak yüzde 5.5 kadarı Çukurova bünyesindeki Genel Sigorta'da ve mevzuat gereği satılamıyor.
Çukurova Grubu ile BDDK ve TMSF arasında imzalanan 31 Ocak 2003 tarihli ana sözleşmeye göre, grubun iştiraki olan Yapı Kredi Bankası'ndaki payını yüzde 10'un altına düşürecek şekilde iki yıl içinde satması gerekiyordu. Diğer yandan YKB'ye ait yüzde 13.1 Turkcell hissesini de grup geri almak istiyor. Mevcut durumda Turkcell'in yüzde 42.6 hissesine sahip Çukurova'nın, yine 31 Ocak 2005'e kadar YKB'nin Turkcell hissesini satın alma opsiyonu var.
2004 Ağustos ayında yapılan ek sözleşmeye göre, Çukurova 31 Ocak'a kadar YKB hissesini satamazsa, bu kez 31 Ekim 2005'e kadar Çukurova ve TMSF satıştan birlikte sorumlu olacak. Yine sonuç alınamazsa ekimden itibaren satış için tek yetki TMSF'ye geçecek.
UniCredito ile 2002 yılında Koç Finansal Hizmetler çatısı altında yüzde 50-50 ortaklık kararı alan Koç Grubu böylece finans alanında da hızlı büyümeyi planlamıştı. Grup Unicredito'nun portföy büyüklüğünün yanı sıra bilgi birikiminden de yararlanarak beş yıl içinde sektöründe liderliği hedefledi. Halen Koç Finansal Hizmetler'in çatısı altında, Koçbank, Koç Yatırım, Koçlease, Koç Faktor, Koç Portföy, Koçbank Netherland NV ve Koçbank Azerbaycan var.
Bu arada Çukurova Grubu, YKB ile imzaladığı sözleşme kapsamında yılda bir kez ödemekle yükümlü olduğu ve 2004'te ödeyeceği 145 milyon dolarlık faiz borcundan kalan 100.4 milyon doları 31 Aralık'ta ödemedi, ancak iki aylık ek süre içinde 'muhtemelen ocak ayında' ödeyeceğini açıkladı.