Kocaelili Transit'e yine ödül

Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nda üretilen altıncı nesil Ford Transit, '2007 Yılının Uluslararası Ticari Aracı' ödülünü aldı. Ford Transit 2003'te de 'Yılın Ticari Aracı' ödülünü kazanmıştı.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

HANNOVER - Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nda üretilen altıncı nesil Ford Transit, '2007 Yılının Uluslararası Ticari Aracı' ödülünü aldı. Ford Transit 2003'te de 'Yılın Ticari Aracı' ödülünü kazanmıştı. 19 Avrupa ülkesini temsil eden ve önde gelen ticari araç gazetecilerinden oluşan bağımsız jüri paneli, yeni Ford Transit'e 2007 ödülünü 'gelmiş geçmiş en çekişmeli 'Yılın Ticari Aracı' mücadelesi' sonucunda layık gördü.
Ödülle ilgili yapılan açıklamada, "Ticari araç sürücülerinin binek araç sürücülerine göre daha fazla süreyi araçlarında geçirmeleri düşüncesinden yola çıkarak gerçekleştirilen bu çalışmalar, yeni Transit'in kabininin binek otomobillere yaklaşan düzeye getirilmesini sağladı. Yüksek standartlar sadece sürücü koltuğu, direksiyon simidi ve vites kolunun konumuyla sınırlı değil, büyük camlar ve iyi konumlandırılmış yan aynalar da çok yararlı" ifadeleri yer aldı.
Jüri açıklamasında, "Yılın Uluslararası Ticari Aracı jürisi ticari araçlarda hâlâ yükselen sayıdaki kazalardan endişe duyuyor. Ford, ESP'yi standart olarak sunarak AB'deki trafik güvenliğine katkıda bulunuyor" denildi.
Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak ve Ford Avrupa Ticari Araç Direktörü Phil Collerano, 30 milyon dolarlık yatırımla 2007 sonu itibarıyla Kocaeli Fabrikası'ndaki kapasiteyi 300 binin üzerine çıkaracaklarını söyledi. Phil Collerano, "Ford'un işçi çıkarma kararı Avrupa ve Türkiye için geçerli değil" dedi.
Terör, hedefi revize ettirdi
Fuarda yer alan ve Türkiye'de Sultan markasıyla bilinen küçük otobüs serisini yurtdışı için Navigo markasıyla satışa sunan Otokar, 160 SE ilk kez sergiledi. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 2006 yılı ihracat hedefini revize ederek 120 milyon dolara çıkardıklarını açıkladı. Özgüçer, 2001 yılındaki terör saldırılarından sonra güvenliğin çok önem kazandığını vurgulayarak "Savunma sanayisindeki ihracatımız beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ortadoğu ülkelerine daha çok ürün sattık" dedi.