'Koçbank' adı tarih oluyor

Koç Grubu, Koçbank'ın Yapı Kredi'ye devrini kararlaştırdı. Yıl sonunda tamamlanacak katılımla Yapı Kredi, Türkiye'de dördüncü büyük banka olacak.

İSTANBUL - Bankacılıkta bir süredir beklenen Yapı Kredi-Koçbank birleşmesi için düğmeye basıldı. Banka yönetim kurullarının dün yapılan toplantılarında birleşme sürecinin başlatılmasına ve Koçbank'ın Yapı Kredi'ye devrine karar verildiği açıklandı. Her iki bankanın birleştirileceği ve Yapı Kredi markasının korunacağına yönelik açıklamalar, başta Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç olmak üzere en yetkili ağızlardan daha önce dile getirilmişti. Aktif büyüklükleri açısından sektörün en büyük yedinci ve sekizinci bankası durumundaki Yapı Kredi ve Koçbank birleştiğinde dördüncü en büyük banka ortaya çıkacak. Dolayısıyla Koç Grubu da sistemin dördüncü en büyük bankasının sahibi olacak.
Her iki banka yönetim kurullarının aldığı birleşme kararı, dün akşam saatlerinde basına duyuruldu. Basın kuruluşlarına gönderilen bültende şu açıklama yer aldı: "Yapı Kredi ve Koçbank yönetim kurulları, bugün (20 Nisan 2006) gerçekleştirdikleri toplantılarında birleşme sürecinin başlatılması için karar aldı. Koçbank A.Ş.'nin tüzel kişiliğinin sona erdirilmesi ve Yapı Kredi'ye devredilmesi suretiyle Yapı Kredi çatısı altında faaliyetlerine devam etmeye karar veren grup, resmi onay ve izinlerin alınması amacıyla gerekli yasal prosedürü bu çerçevede başlatıyor."
Açıklamada, Koç Finansal Hizmetler İcra Kurulu Başkanı ve Yapı Kredi-Koçbank Genel Müdürü Kemal Kaya'nın da görüşleri yer aldı. Hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Kaya, "16 binden fazla çalışanı ile bugün yeni bir yapının yaratılması amacıyla çok önemli bir aşamayı daha bu karar ile başlatıyoruz. Resmi izinlerin alınması ile birlikte hızlı ve etkin bir şekilde iki bankanın yasal olarak birleşmesini sağlayacağız. Bu birliktelik hiç kuşkusuz Türk bankacılık sektörünü olumlu yönde etkileyecek, müşterimize birçok imkânı beraberinde getirecek ve en önemlisi güçlü yapısı ile örnek gösterilecek bir kurumun doğmasını sağlayacak" dedi. Yasal birleşmeyi yılın dördüncü çeyreğinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Kaya, hizmet verdikleri her alanda liderlik istediklerini belirterek "Her biri kendi alanında dünya ile rekabet eden hissedarlarımız Koç Grubu ve UniCredit'in desteğiyle, yalnızca Türkiye'de değil; Avrupa'da da iddialı ve örnek bir finansal kuruluş olmayı amaçlıyoruz. Bu açıdan çok önemli bir potansiyele sahip olduğumuza ise inanıyorum" dedi.
Dördüncü sıraya yükseldi
Koçbank'ın Yapı Kredi'ye devri, Koç'u sektörün en büyük dördüncü bankasının sahibi haline getiriyor. 2005 yılını 3 milyar YTL zararla kapatan Yapı Kredi Bankası, geçen yıl kredi hacmini yüzde 40, müşteri mevduatını yüzde 18 artırdı. 31 Aralık 2005 itibarıyla 5.7 milyon kredi kartı ve yıllık yüzde 23.9 kredi kartı ciro payı ile pazarın lideri konumundaki Yapı Kredi Bankası'nın Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) Eylül 2005 verilerine göre toplam aktif büyüklüğü 23 milyar 67.8 milyon YTL. TBB'nin aynı listesinde Koçbank'ın aktif büyüklüğü ise 14 milyar 57.5 milyon YTL düzeyinde bulunuyor.