Koçbank'a 500 milyon dolar

Koçbank, 500 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldı. Yapılan açıklamaya göre, dünyanın önde gelen 55 finans kuruluşunun katılımıyla sağlanan ve ihracatın finansmanında kullandırılacak kredinin vadesi bir yıl, maliyeti libor artı 0.85 oldu.

İSTANBUL - Koçbank, 500 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldı. Yapılan açıklamaya göre, dünyanın önde gelen 55 finans kuruluşunun katılımıyla sağlanan ve ihracatın finansmanında kullandırılacak kredinin vadesi bir yıl, maliyeti libor artı 0.85 oldu.
Koçbank'ın Türk ve İtalyan yöneticileri ile katılımcı yabancı bankaların temsilcileri tarafından İstanbul'da düzenlenen törenle sendikasyon kredisine imza atıldı. Törende konuşan Koç Finansal Hizmetler A.Ş. Üst Yöneticisi (CEO) ve Koçbank A.Ş. Genel Müdürü Kemal Kaya, bankanın 2005 yılı performansı ve Yapı Kredi Bankası'nın satın alınmasıyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi.
500 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin, uluslararası piyasalarda Koçbank'a duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Kaya, temel stratejilerinin, müşterilerin ilk tercihi olmak ilkesine dayandığını ve ilk altı aydaki başarıyı sürdüreceklerine inandıklarını kaydetti. Açıklamada, geçen yıl ağustosta sağlanan 325 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin maliyetinin libor artı 1.40 olduğu, buna göre Koçbank'ın sağladığı aynı vadeli sendikasyon kredisinin maliyetinin bir yılda 0.55 puan düştüğü belirtildi.
Bu krediyle Türk bankalarının 2005'in ilk sekiz ayında sağladıkları sendikasyon kredilerinin toplamının 5 milyar doları aştığı ifade edilen açıklamada, "Bu rakamın kasım ve aralıkta artarak, bankaların en fazla sendikasyon sağladığı yıl olarak 2005'i zirveye taşıması bekleniyor" denildi.