Koçfinans'a 110 milyon dolar dış kredi

Koç Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş. (Koçfinans), uluslararası piyasalardan 110 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı.

İSTANBUL - Koç Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş. (Koçfinans), uluslararası piyasalardan 110 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı. Sendikasyonun imza töreninde konuşan Koçfinans Genel Müdürü Kürşad Öçel, 1995'ten bugüne toplam 2.7 milyar dolar kredi tutarına ulaştıklarını ve bu yılki hedeflerinin 850 milyon YTL'lik kredi açmak olduğunu belirterek, "2006'da bu rakamı 1 milyar YTL'ye yükseltmeyi planlıyoruz" dedi. Öçel, Koçfinans kredilerinin sektörel dağılımına bakıldığında yüzde 87'lik pay ile otomotiv sektörünün önde olduğunu belirtti. Öçel, "Kredili araç satışında tüm banka ve finansal kuruluşlar içinde, toplam kredi adedi bazında 2005 sonunda ulaşmayı hedeflediğimiz yüzde 8'lik pazar payını 2006'da yüzde 8.5'e çıkarmayı planlıyoruz" diye konuştu.
Öçel, ipotekli konut kredileri sistemine gelecek yıl dahil olmayı düşünmediklerini belirterek "Daha sonra sistemin oturmasını ve fonlama imkânlarının gelişmesini bekleyeceğiz" dedi.
Koç Holding Finansman Grubu Başkanı Rüşdü Saracoğlu ise iki yıl önce Koç Holding'in dış piyasalardan 100 milyon dolar sendikasyon kredisi aldığını hatırlatarak, "Bugün Koç Holding'in bünyesindeki Koçfinans'ın kendisi bu miktarda sendikasyonu başarıyla tamamladı" dedi. Rüşdü Saracoğlu, kredinin Koçfinans tarafından kullanılacağını söyledi.
Krediyi sağlayan konsorsiyumun lideri Citi Group'un Türkiye Genel Müdürü Steve Bideshi ise "Kredi Türkiye'ye ve Koç Finans'a duyulan güvenin göstergesidir" dedi. Altı ayda bir anapara ve faiz ödemeli ve faizi libor artı yüzde 0.75 olarak belirlenen 18 ay vadeli kredinin, Koçfinans'ın kuruluşundan bu yana bir defada sağladığı en yüksek kredi miktarını oluşturduğu belirtildi.