Koç'ta gelin ve damada iş yok!

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yeniden yapılanma sürecindeki protokollere göre, ailenin gelin veya damatlarının artık grup bünyesinde çalışamadıklarını söyledi.

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, holdinglerinde bir stratejik birimin başkanı durumunda olan bir aile üyesinin aynı zamanda Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olmasını yasaklayan tek pozisyon politikasını belirlediklerini, bu yöntemle kurumsallaşmalarını oldukça ilerlettiklerini söyledi.
Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (Kagider) aylık toplantısına katılan Mustafa Koç, 'Aile şirketleri' konulu bir sunum yaptı.
'Dezavantajları azalttık'
Mustafa Koç, şirketlerde gelinlerin niye olmadığının sorulması üzerine, son yaptıkları yeniden yapılanma sürecindeki protokollere göre aile bireylerinden gelin veya damatların iş içerisinde yer almalarını bloke ettiklerini kaydetti.
Holdingde yakın zamana kadar aile üyelerinin hem işletmeci hem de yönetim kurulu üyesi olarak çalıştığını ve eskiden çeşitli stratejik birimlerin başkanı olarak görev yapan aile üyelerinin bulunduğunu anlatan Koç, ancak bu gibi kişilerin stratejik birim başkanı olarak gösterdikleri performans nedeniyle sorumlu tutulmak istendiğinde son derece karışık ve çelişkili durumlara yol açıldığını anlattı.
'Kardeşlerimle tek sesiz'
Mustafa Koç, buna çözüm olarak bir stratejik birimin başkanı durumunda olan bir aile üyesinin aynı zamanda Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olmasını yasaklayan tek pozisyon politikasını belirlediklerini, uyguladıkları bu yöntemle kurumsallaşmalarını çok ilerlettiklerini, bir aile şirketi olmanın avantajlarını yaşarken olası dezavantajlarını da minimize etmeyi başardıklarını ifade etti.
Koç, "Dolayısıyla aile üyelerinin şirketle nasıl bir ilişki içinde olacağı konusunda bir iç protokol oluşturmanın her aile şirketinin yararına olduğuna inanıyoruz. Biz bunu gerçekleştirdik. Ben ve kardeşlerim teşkilata tek sesle konuşmak konusunda kendi aramızda prensip anlaşmasına vardık. Böylelikle tüm çalışanların uyacakları tek bir mesaj ve birlikte çalıştıkları tarafların saygısını kazanmış daha profesyonel bir işletme sahibi olabileceğimizi düşünüyoruz."
Koç, holding yönetim kurulunda yıllardır görev alan ve global firmalarda çalışan yabancı yöneticiler bulunduğunu, bunu ilk olarak Türkiye'de altı yıl evvel kendilerinin gerçekleştirdiğini ifade etti. Koç, "Herhangi bir şirketin büyümesi için şirket dışından yönetim kurulu üyelerinin paha biçilmez bir değeri var. Bu tür kişiler sahip oldukları tecrübeleri paylaşır. Sık sık aile üyelerinin soramadığı soruları sorar ve aile içinden gelen üyelerin sahip olamayacağı bakış açısıyla karar sürecini başka şekilde ulaşamayacağımız bir dengeye kavuştururlar" diye konuştu.
Lider nasıl yetişiyor?
Koç, 'Bir sonraki kuşağın hazırlanması konusunda Koç Holding özel bir metot uyguluyor mu? Liderler nasıl seçiliyor?' şeklindeki bir soru üzerine, "Tamamıyla yeterlilik esasına göre seçiliyor. Tabii birtakım kendini geliştirme programları uygulandı. Dışarıdan profesyonel yardım da aldık. Sistemli kariyer planlaması yapıldı" dedi.
'Baba-oğul ilişkimiz iyi'
"Baba-oğul ilişkilerinde nesil farkını nasıl yok ediyorsunuz?" sorusu üzerine Koç, "İlişkilerde muhakkak jenerasyon farkından dolayı görüş farklılıkları oluyor. Fakat aile şirketlerini ahenkli bir şekilde yönetmek istiyorsanız her iki tarafın da bundan biraz ödün vermesi gerekiyor. Şimdiye kadar biz buna çalıştık. Başarılı olduğumuza inanıyorum" dedi.'Yerime geçecek ismi bilemem'
Dördüncü kuşak için bir şey söylemenin erken olduğunu ifade eden Koç, ilgi duyarlarsa ve kabiliyetleri de varsa kendilerine o imkânın sunulacağını söyledi. Koç, 'Sizin başkanlığınız ne kadar devam edecek. Erkek kardeşleriniz de yönetim kurulu başkanı olacak mı?' sorusunu da, "Falcı gibi cevap vermem gerekecek. Daha benim üçüncü senem, daha düşünmedim" dedi.
Koç'ta yüzde 80 aile
Koç Holding'in aile bireyleri dışında profesyonellere devredilmesinin söz konusu olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine Koç, "İşin yüzde 80'ini ailenin kontrol ettiği bir yerde tamamen profesyonel yöneticilerin faal olacağı gibi bir şey söz konusu olamaz. Hayal şu anda. Ama bugün öbür şirketlere baktığımız zaman Koç müesseseleşmede çok ciddi mesafe aldı. Dördüncü beşinci kuşakta dışarıda da gördüğümüz gibi ailenin etkinliği göreceli olarak azalacak. Ama bu nasıl ne zaman olacak onu şimdiden kestirmek güç" dedi. Koç ayrıca dünyada kadınların etkinliği her geçen gün artarken Türkiye'de aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığını söyledi.