Koç'tan Çukurova'ya 10 yıl süre

Yapı Kredi Bankası hisselerini Koçbank'a satıp elde ettiği 1 milyar 105 milyon dolarlık geliri bankaya olan toplam 2.025 milyar dolarlık borcunu kapatmakta kullanan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet...

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası hisselerini Koçbank'a satıp elde ettiği 1 milyar 105 milyon dolarlık geliri bankaya olan toplam 2.025 milyar dolarlık borcunu kapatmakta kullanan Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, kalan 791 milyon dolar borcunu hisse devrinden itibaren 10 yıllık yeni bir ödeme planına bağladı.
Çukurova bu gelirin 930.09 milyon dolarını YKB'ye olan anapara ve 80.66 milyon dolarını da ödeme tarihine kadar tahakkuk etmiş bu yılki faizin ödemesinde kullandı. Ayrıca banka ile Çukurova arasında yapılan bir anlaşma ile grubun bankaya olan toplam borcundan yüzde 15'e karşılık gelen 303.83 milyon dolarlık bir indirim yapıldı.
Ödemeler eylül ve martta
Bankacılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, grubun kalan borcu için uygulanacak 10 yıllık yeni plan her yılın eylül sonunda anapara ödemesi ve mart sonunda faiz ödemesi esasına dayalı olacak.
Pamukbank'tan dolayı TMSF'ye 2.1 milyar dolar borçlu Çukurova, geçen ağustosta Fonla yaklaşık 2 yıllık erken ödeme planı yaptı ve bugüne kadar 1.037 milyar dolar ödedi. Kalan 1 milyar dolar borcu kapatmak ve ayrıca fon'daki Pamuk Factoring şirketini 20 milyon dolara satın almada gereken kaynağı bulmak için Rus Alfa Grubu ile bir finansman paketi oluşturan Çukurova, bu paketi kullanmak için Alfa ile birlikte SPK'ya 21 Eylül'de yaptıkları çağrı muafiyeti başvurusunun sonuçlanmasını bekliyor.
Çukurova'nın Alfa'dan gelecek 1.707 milyar dolar kredinin bir kısmını son aylarda TMSF'ye yaptığı taksitler için kullandığını belirten kaynaklar, kalanının TMSF'ye olan borç ve Pamuk Factoring ödemeleriyle 'hemen hemen denk' olduğunu söylüyor.