Koç'tan Tüpraş'a 309 milyon dolarlık yatırım

Özelleştirilmesine ilişkin yargı süreci henüz devam eden Tüpraş'ta, dün genel kurul yapıldı.

KOCAELİ - Özelleştirilmesine ilişkin yargı süreci henüz devam eden Tüpraş'ta, dün genel kurul yapıldı. Genel kurula başkanlık eden Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, hedeflerinin kapasite artırımlarıyla modernizasyon çalışmalarına ağırlık vererek Tüpraş'ın başarı grafiğini yükseltmek ve dünyanın önemli oyuncularından biri haline getirmek olduğunu söyledi.
Türkiye Petrol Rafinerileri'nin (Tüpraş) Körfez ilçesindeki sosyal tesislerinde toplanan genel kurulda Mustafa Koç'un hazırladığı yazılı açıklama, Genel Müdür Yavuz Erkut tarafından okundu. Açıklamasında, Danıştay 13. Dairesi'nde önceki gün esastan görüşülen Tüpraş özelleştirmesine ilişkin davaya hiç değinmeyen Koç, yeni yatırımlar için 455 milyon dolar ayrıldığını, bunun 309 milyon dolarının 2006'da harcanacağını kaydetti.
Cirosu 20 milyar dolar
Koç, açıklamasında şunları söyledi: "Ülkemizin tek rafinaj kuruluşu Tüpraş, dört rafinerisi, petrokimya tesisi, deniz taşımacılığı şirketi, yıllık 27,6 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi, 20 milyar dolar brüt ve 11,1 milyar dolar net cirosuyla Cumhuriyet Türkiyesi'nin meydana getirdiği en büyük sanayi kuruluşudur. Tüpraş'ın faaliyet gösterdiği rafinaj sektöründe sahip olduğu deneyim ve yaratacağımız sinerjiyle uygulayacağımız yeni stratejiler sayesinde, şirketimizi geldiği noktadan daha ileri seviyeye taşıyacağımıza inanıyoruz. Hedefimiz, kapasite artırımlarıyla modernizasyon çalışmalarına ağırlık vererek, Tüpraş'ın başarı grafiğini yükseltmek ve sadece Türkiye'nin değil dünyanın önemli
oyuncularından biri yapmaktır."
Stratejik hedeflere ulaşmak amacıyla başlatılan yatırımların süratle tamamlanacağını belirten Mustafa Koç, açıklamasında şunları kaydetti: "İzmit ve Kırıkkale Reformer ve Dizel Kükürt Giderme Üniteleri, İzmit Rafinerisi Benzin Kükürt ve Benzin Giderimi Üniteleri ile İzmir Rafinerisi Benzin Kükürt Giderme Ünitesi yatırımlarının tamamlanması için gerekli olan 455 milyon Amerikan Doları tutarındaki yatırım harcamasının 309 milyon dolarlık kısmı, 2006 yılında gerçekleştirilecektir. Bu harcama tutarına çevre mevzuatına uyum
için harcanması planlanan 25 milyon dolar dahil değildir."
Tüpraş'ın temettü verimiyle İMKB'de ilk sıralarda yer aldığına işaret eden Koç, şirketin kâr payı dağıtım politikasının net olduğunu, 2006'da da güçlü finansal yapısını yansıtan düzenli ve yüksek kâr payı dağıtım politikasının süreceğini ifade etti.
Petrolün azalan etkisi
Ham petrol ve diğer hammadde fiyatlarındaki artışla enflasyon arasındaki ilişkinin, önceki yıllara oranla daha zayıf hale geldiğini belirten Koç, rafinaj sektörünün kârlı konumunu gelecekte de sürdüreceğini kaydetti.
Geçen yıl mevcut rafinerilerinde, 23,4 milyon tonu ithal, 2,1 milyon tonu yerli olmak üzere toplam 25,5 milyon ton ham petrolün işlendiği Tüpraş'ta 2005 yılı bilanço gelir tabloları genel kurulca onaylandı.