Koç'tan Turkcell indirimi

Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57.42 hissesini almaya hazırlanan Koç Finansal Hizmetler, bankanın portföyündeki yüzde 13.15'lik Turkcell hissesinin Çukurova Grubu'na satışı için gruba 12 aylık süre tanıdı.

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57.42 hissesini almaya hazırlanan Koç Finansal Hizmetler, bankanın portföyündeki yüzde 13.15'lik Turkcell hissesinin Çukurova Grubu'na satışı için gruba 12 aylık süre tanıdı. Çukurova, Turkcell'in bugünkü piyasa fiyatına göre yaklaşık 1.4 milyar dolarlık bir kaynak gerektiren bu geri alım opsiyonunu ilk altı ayda kullanırsa azami 55 milyon avroluk bir indirimden yararlanabilecek. Söz konusu süre ise Çukurova'nın YKB hisselerini Koç Finansal'a satışından itibaren başlayacak.
Koç Finansal'dan yapılan açıklamaya göre, Çukurova bu opsiyonu sürenin ilk altı ayı içinde kullanırsa, 'opsiyonun kullanıldığı tarihe göre değişen oranda ve azami 55 milyon avroluk' indirimden yararlanabilecek.
Açıklama İngilizce
Dün Koç Holding ve Koç Finansal'ın borsaya gönderdiği yazılarda, Turkcell ile ilgili sözleşme maddesi İngilizce olarak ve Türkçe tercümesiyle verildi. Sözleşmenin 10.1 sayılı maddesinde, "Taraflar Turkcell opsiyonunu uzatmak üzere orijinal Turkcell opsiyonunun revize edilecek şartlarını ve opsiyon bedelini (eğer opsiyon işlemi YKB hisselerinin devrinin tamamlanmasından itibaren ilk altı ayda kullanılırsa opsiyonun kullanıldığı tarihe göre değişen oranda ve azami 55 milyon avroluk indirime tabi olmak şartıyla) ve 12 aylık bir opsiyon kullanım süresini de içeren bir anlaşma imzalanmasını sağlamak için gerekli tüm makul çabayı göstereceklerdir" deniliyor.
Maddeye göre, Çukurova, Turkcell hisselerini satın alma opsiyonunu ilk altı ayda kullanmazsa, altıncı aydan sonraki her ay için YKB'ye, 55 milyon avroyu aşmayacak olan opsiyon uzatma masrafının altıda birini aylık olarak ödeyecek. Bundan, YKB'nin Turkcell hisselerinden dolayı elde ettiği temettü gelirleri düşülecek. Yani bu bedel, Turkcell hissesinin alımı için Çukurova'ya tanınan opsiyonun süresinin uzatılması için grubun bankaya ödediği maliyet olacak ve toplamı 55 milyon avroyu aşmayacak.
YKB tavan yaptı
Açıklamalarda, "Bu hükümden de anlaşılacağı üzere, detaylı inceleme sonucunda hisse devri gerçekleştiği takdirde Yapı Kredi'nin sahibi olması beklenen KFS ve Koçbank Nederland ile Çukurova Grubu, bahsi geçen Turkcell opsiyonunun belirtildiği kapsamda Çukurova tarafından kullanılması konusunda fikir birliği içerisindeler" denildi.


Büyütmek için tıklayınız

Taraflardan konuyla ilgili bilgi istenmesi nedeniyle, işlem sıraları üç seans kapalı kalan ve dünkü 2. seansta 14.30'da açılan Çukurova şirketlerinden YKB, Yapı Kredi Finansal Kiralama ve Yapı Kredi Yatırım Ortaklığı hisseleri 'tavan' yaptı. YKB hissesi günü yüzde 11.11 primle 6.00 YTL'den kapatırken, Yapı Kredi Finansal Kiralama yüzde 11.11. Yapı Kredi Yatırım Ortaklığı yüzde 10.26'lık, Yapı Kredi Koray yüzde 8.81, Yapı Kredi Sigorta yüzde 7.30 değer kazandı. Turkcell hisseleri yüzde 2.55 değer yitirken, Koç Holding hisseleri ise yüzde 4.05 değer kazandı.
Hedefleri liderlik
Koç Finansal Yapı Kredi'yi satın almasının ardından, sektörün üçüncü büyüğü olacak. Grup daha önce yaptığı açıklamada sektörde liderliği hedeflediğini vurgulamıştı. Devir işleminin ardından, iki bankanın toplam aktif büyüklüğü Ziraat ve İş'in ardından üçüncü sıraya yerleşecek.
Bankalar Birliği verilerine göre, Eylül 2004 sonu itibarıyla Koç Finansal'ın iştiraki Koçbank'ın aktif toplamı 9.23 katrilyon, YKB'nin 24.58 katrilyon lira. İki bankanın toplamı 33.81 katrilyona çıkıyor. Böylece iki bankanın aktifleri, 54.97 katrilyon lira aktif toplama sahip lider Ziraat ile 37.49 katrilyon aktife sahip İş'in ardından üçüncü oldu.
İki bankanın kredilerinin toplamı ise, sektörde liderliğe taşıyor. Toplam mevduatta ise, Ziraat 43.5 katrilyon lira ile açık ara önde bulunurken, ikinci İş 23.11 katrilyon ile ikinci, Koçbank-YKB toplamı da 20.81 katrilyon ile üçüncü sırada yer alıyor. İki bankanın toplamının sektör payı da yüzde 11.49 ile, Ziraat'in yüzde 18.68 ve İş Bankası'nın yüzde 12.74 payının ardından üçüncü sırada bulunuyor.