Koç'un rüyası 30 milyon turist

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2010 yılında sadece İstanbul için 30 milyon turist rüyası gördüğünü bildirerek, "Benim rüyalarım gerçekleşiyor zaten" dedi.

TRABZON - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2010 yılında sadece İstanbul için 30 milyon turist rüyası gördüğünü bildirerek, "Benim rüyalarım gerçekleşiyor zaten" dedi. Bakan Koç, Trabzon Uzungöl'de düzenlenen 'Uzungöl Yayla Turizmi Çalıştayı'ndaki konuşmada, turizmin vazgeçilmez unsurlarının yol ve konaklama tesisi olduğunu belirterek, "Bunlar yoksa turizm de yoktur. Geliyorlar, söylüyorlar" diye konuştu.
Samsun'dan Hopa'ya kadar bölgedeki her il ve büyük ilçede, içinde kongre merkezleri olan beş yıldızlı oteller ve dağ turizminde doğaya uygun konaklama tesisleri olmadığı takdirde turizm olmayacağını kaydeden bakan Koç, "Bırakın dış turizmi sadece iç turizmde bunlar olduğu sürece Samsun-Hopa arasına yılda 10 milyon turist gelir. Bunlarla birlikte yayla turizminin önemi o zaman daha çok ortaya çıkar" diye konuştu. Mass turizmi (deniz, güneş, kum turizmi) rekabetinde hiçbir turizm alanını ihmal edemeyeceklerini vurgulayan bakan Koç, "Çünkü rakipler büyük. Ama Allah bu coğrafyayı bize hediye etmiş. Tüm bunların olması için de ahlaklı olmalıyız" dedi.
"Ben 7 aydır bu işin hamallığını yapıyorum" diyen Bakan Atilla Koç, konuşmasına şöyle devam etti:
Bakanın rüyasında Bitlis de var
"Ama bu bana şeref veriyor. Çünkü biraz önce belediye başkanı da Uzungöl'deki turizmi anlatırken benim gibi rüya gördüğünü söylemişti. Elbette benim de abdallığım ve Yörüklüğüm olduğu için kalbim temiz. Benim rüyalarım da çıkıyor. Evet sadece İstanbul için 2010'da 30 milyon turist rüyası görüyorum. Bursa Uludağ'ın ikinci kış turizmine açılması, Erciyes'in tekrar ihya olması, ama Ovacık'ı, Bitlis'in Rampa Tepesi'ni hiç unutmadan" Bakan Atilla Koç, Galataport ihalesine de değinerek, "Galataport'u çok güzel sattık. Bırakın dedikoduları, ciğer hikâyelerine aldırmayın" diye konuştu.