Koç'un sesi engelleri kaldırdı

Koç'un sesi engelleri kaldırdı
Koç'un sesi engelleri kaldırdı
Mustafa Koç, 'Ülkem İçin Engel Tanımıyorum' projesini yaymak için sesli mesajla grup şirketlerinden 80 bin çalışanına çağrı yaptı

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, gruba bağlı bayilerin ve çalışanların cep telefonlarına sesli mesaj göndererek engelli dostu işyeri olmalarını istiyor. Kurucusu Vehbi Koç’un “Ülkem Varsa Ben de Varım” sözünden yola çıkarak 2006 yılında ‘Ülkem İçin’ Projesi’ni başlatan Koç Holding, 2012–2013 yılı uygulaması olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğinde ‘Ülkem İçin Engel Tanımıyorum’ kampanyasını hayata geçiriyor.

Projeyi tüm gruba ve çalışanlarına sesli mesaj ile duyuran Mustafa Koç, “Merhaba, ben Mustafa Koç. Değerli mesai arkadaşım...” sözleriyle başlayan mesajı grupta çalışan 80 bin kişiye gönderdi. Her sekiz kişiden birinin engelli olduğu Türkiye ’de, engelli vatandaşların sosyal yaşama katılmasını hedefleyen projeye, Koç ailesi de bizzat destek verdi.

2 bin çalışan eğitildi
Proje kapsamındaki çalışmaları için hızla yola koyulan Koç Topluluğu şirketleri, şirket içi eğitimler, fiziki şartlarının iyileştirilmesi, destekleyici ürün ve hizmetler geliştirilmesi konusunda çalışmalarını başlattı. Başlatılan bu çalışmalar şirketlerdeki 45 proje sorumlusu, farklı departmanlardan temsilcilerin oluşturduğu toplam 135 kişilik proje ekibi ve 389 gönüllü eğitmen tarafından planlanıyor ve hayata geçiriliyor.

Koç Topluluğu genelinde projeye başlandığından bu yana toplam 2 binden fazla kişi eğitimlere katıldı.

Fiziki iyileştirme
Eğitimlerin yanında şirketlerde fiziki şartların iyileştirilmesine de başlandı. ‘Engelli Dostu İşyerleri’ yaratılması için hazırlıklarına başlayan Koç Topluluğu şirketleri içinde ilk örnekler Ford Otosan ve Tüpraş’tan geldi.

Tüpraş’ta ‘Engelliliğe Doğru Yaklaşım Broşürü’ ile birlikte tasarlanan Tüpraş Öneri Formu’yla projenin interaktif bir şekilde geliştirilmesi sağlandı. Genel müdürlük ve rafinerilerde engelli çalışanlarla keşif çalışması yapılarak fiziki ortamlarda yapılacak iyileştirme önerileri hazırlanacak. Ford Otosan ise Gölcük ve İnönü fabrikalarında ayrı ayrı çalışmalar düzenleniyor.

Sosyal medyada duvarları yıkıyor
‘Ülkem İçin Engel Tanımıyorum’ Projesi, topluluk şirketlerinin çalışmaları kadar sosyal medyadaki iletişim stratejisiyle de dikkat çekiyor. Facebook’ta yer alan ‘Ülkem İçin Engel Tanımıyorum’ sayfasını ziyaret edenler, interaktif bir uygulama ile projenin iletişiminde yer alan duvar görseli üzerindeki soruları doğru cevapladıklarında ve bilgilendirme videolarını izlediklerinde tuğlaları bir bir yok ederek gökyüzüne ulaşıyor ve engelleri kaldırmaya başlıyor.(radikal)

bigPara.com