Kola pazarı Kent'e emanet

Efes İçecek Grubu Başkanı Muhtar Kent, Coca Cola'nın başkan yardımcılığına atandı. Çin, Japonya, Rusya ve Avrasya pazarları, Kent'e bağlandı.

ATLANTA/WASHINGTON - Dünyanın önde gelen meşrubat ve kolalı içecek üreticisi The CocaCola Company'nin yeni oluşturulan Kuzey Asya, Avrasya, Ortadoğu Grubu'nun başına Efes İçecek Grubu Başkanı Muhtar Kent getirildi. Muhtar Kent görevine 1 Mayıs'ta başlayacak. The Coca-Cola Company'den dün yapılan açıklamada, üst düzey yönetim ve operasyonel yapıda değişiklikler açıklandı.
Coca-Cola Başkanı Neville Isdell yeniden yapılanmaya ilişkin açıklamadaki demecinde Kent'in başına getirildiği grubun, Çin, Japonya, Avrasya ve Ortadoğu Bölgesi ile Rusya, Ukrayna, Belarus ve Avrupa Birliği grubunda olmayan diğer Avrupa ülkelerini kapsadığını belirterek, "Kent, bu gruba liderlik etmek için şirkete dönmeyi kabul etti" dedi. Neville Isdell, oluşturulan yeni yapıda Coca-Cola sistemini iyi bilen ve daha önce başarılı faaliyetlerde bulunmuş yöneticilere görev verdiklerini belirtti. Isdell, Kent'in gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlardaki birikim ve deneyimiyle şirketin üst yönetim kadrosuna yeni bakış açıları getireceği vurgulandı. Kent, Efes İçecek Grubu'nun Yönetim Kurulu ile yerine gelecek olanı belirlemek için çalışacak. Kent'in başkanlığını yapacağı bölge 2 milyara yakın tüketici barındırıyor.
Eski patronuydu
Isdell ile Coca-Cola'nın Doğu Avrupa'daki faaliyetlerinde uzun süre birlikte çalıştıklarını söyleyen Kent şunları kaydetti: "Kendisi 8 ay önce Coca-Cola'nın başına geçti. Doğu Avrupa'da benim patronumdu ve çok sayıda fabrika kurduk, iyi işler yaptık. Şimdi yine beraber çalışacağız ve kendisine rapor edeceğim. Coca-Cola'da 20 sene çalışmıştım, kısmet tekrar çalışmakmış. Bölgemde iki merkez olacak. Bunlardan biri Coca-Cola için çok
önemli olan Türkiye, ikincisi Hong Kong. Ben, Hong Kong'ta olacağım. Özellikle gelecek iki yıl, Çin'de önümüzdeki 10 yılı açmak için çok önemli. Bölgedeki liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz." Kent, 1989-1997 arasında Coca-Cola Orta ve Doğu Avrupa Başkanlığı dahil değişik üst yönetim görevlerinde bulunmuş ve Doğu Avrupa'da 21 yeni Coca-Cola fabrikasının kurulmasına katkıda bulunmuştu.
İlk göz ağrısıydı
Mesleki kariyerine 1978'de Coca-Cola'da başlayan Kent, 1979-1991 arası Coca-Cola'nın uluslararası operasyonlarında Roma-İtalya merkezli Balkan ülkeleri ve Güneydoğu Avrupa'dan sorumlu Pazarlama Koordinatörlüğü, Hollanda merkezli Avrupa Satış ve Uluslararası Müşteriler Direktörlüğü ve İstanbul merkezli Türkiye ve Orta Avrupa faaliyetleri Genel Müdürlüğü gibi görevlerde bulundu.
Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra Coca-Cola'nın tüm Doğu Avrupa'ya girmesiyle Coca-Cola Orta Avrupa Başkanlığı ve Coca-Cola International Başkan Yardımcılığı yapan Kent, 1995-1997 arasında Coca-Cola Amatil-Avrupa Murahhas Azalığı yaptı. Kent 1999'dan beri Efes İçecek Grubu'nun Başkanlığını yürütüyor.