Kombi pazarı iştah açıyor

Diğer yakıt türlerine göre daha ucuz ve temiz olan doğalgaza talep giderek artıyor. Türkiye'de şu anda 18 ilde doğalgaz kullanılıyor. Bu sayının yıl sonunda 39'u, önümüzdeki yılsa 52'yi bulması bekleniyor.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Diğer yakıt türlerine göre daha ucuz ve temiz olan doğalgaza talep giderek artıyor. Türkiye'de şu anda 18 ilde doğalgaz kullanılıyor. Bu sayının yıl sonunda 39'u, önümüzdeki yılsa 52'yi bulması bekleniyor.
Diğer yakıt türlerine göre son derece temiz, sağlıklı ve hesaplı olan doğalgazı bağlatmanın maliyeti kombi olursa ortalama 3000 YTL, soba olursa 900 YTL civarında. Doğalgaz cihazı konusunda Türk insanının daha çok kombiyi tercih ettiği gözleniyor.
Eski cihazlar yenileniyor
Kombi satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak 340 bin adete ulaştığını söyleyen Alarko Carrier Pazarlama Şube Müdür Yardımcısı Kemal Bıçakcı, "Satışlardaki artışın arkasında üç ana neden var. Birincisi 2005 yılında toplu konut projelerinin artması ve inşaat sektöründeki canlılık. İkincisi yeni doğalgaz verilen şehirlerde oluşan aboneler ve bunların bireysel sistemleri tercih etmesi. Üçüncüsü ise Ankara ve İstanbul'da 90'lı yıllarda satın alınan ve ömrünü dolduran cihazların bir kısmının değiştirilmesi" diye konuştu.
Doğalgazlı ısıtma cihazları pazarının geleceğinin oldukça parlak olduğunu ifade eden Kemal Bıçakcı, "Pazarda yoğun bir rekabet var. Önümüzdeki beş yılda kombi pazarının en az iki kat artacağı ve 800 bin adete ulaşacağını öngörüyoruz" açıklamasını yaptı. 100 metrekarelik standart bir daireyi doğalgazla ısıtma konusunda da bilgi veren Kemal Bıçakcı, "Abone bedeli yaklaşık 180 dolar düzeyinde. Abone ve güvence bedeli dışında bir dairenin anahtar teslimi komple maliyeti KDV dahil yaklaşık 2 bin 900 YTL civarında. Bu bedelin içerisinde kombi, altı adet panel radyatör, 12 adet vana, malzemeli tesisat işçiliği, proje ve muayene bedelleri bulunuyor. Kombi tipine ve kapasitesine göre toplam maliyet yüzde 20 daha düşük ya da yüksek olabiliyor. Kombi ile hem ısıtma hem de sıcak su gereksinimi karşılanırken doğalgaz sobası ile aynı konfor elde edilemez. Bir dairenin her mahaline bir adet soba konulursa toplam maliyet kombi düzeyinde olur. Sadece tek bir mahale soba konulması durumunda toplam maliyet yaklaşık 900 YTL civarında olur" dedi. Son dönemde doğalgaz cihazı satışlarının iyi gittiğini belirten Ferroli Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, "Gaz kısıtlamasına gidileceği yönündeki haberler satışları etkilemedi. Ancak problemin devamı halinde toplam satış potansiyeline bakarak pazardaki büyümede belki küçük dalgalanmalara sebebiyet vereceğini düşünüyoruz" diye konuştu.
Hem ucuz hem temiz
Diğer yakıtlara göre ucuz, kullanımı kolay ve daha çevreci bir yakıt olan doğalgazın kullanımının giderek yaygınlaştığını belirten Çakmakçı sözlerini şöyle tamamladı: "Zaten pazarımız inanılmaz bir potansiyel arz ediyor. Doğalgaz kullanan şehirlerin sayısı 2006'da geçen yıl göre hemen hemen iki kat artış gösterecek. Halihazırda 18 ilde gaz varken bu rakamın 2006 yılı sonunda 39, 2007 yılı sonunda 52'ye ulaşması hedefleniyor. Doğalgazın gelişi ile ilgili bir problem yaşanmazsa ve doğalgaz dağıtım ihaleleri aynı hızda yapılmaya devam ederse Türkiye'nin 2-3 yıl içersinde hemen hemen tüm şehirlerinde gaz kullanilabilir. Bu da sektördeki satışları artırır."