Komisyon önerdi: Hükümet dinlemedi

'Yeşil sermaye' holdinglerini araştıran TBMM komisyonu, raporunu bir yıl önce bitirdi. Rapordaki 'Nitelikli dolandırıcılık var, dosyalar savcılara iletilsin, sorumluların malvarlıklarına el konulması gerek' önerilerine hükümet uymadı.

ANKARA - 'Yeşil sermaye' olarak adlandırılan holdinglerin çoğunluğu yurtdışındaki gurbetçiler olmak üzere vatandaşlardan topladıkları paraların akıbetini araştırmak üzere TBMM tarafından kurulan Araştırma Komisyonu, raporunu bir yıl önce tamamladı.
Komisyon raporu yedi ay önce de TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiği halde öneriler sumenaltı edilerek bugüne kadar hiçbir adım atılmadı. Komisyon, halktan izinsiz para toplanması sırasında nitelikli dolandırıcılık yapıldığını, dolayısıyla sorumluların malvarlıklarına dahi el konulmasını önerdi.
'İyi niyetli değil'
Komisyon üyelerinden CHP'li Nezir Büyükcengiz, "Hükümet vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi konusunda iyiniyetli olsaydı, bugüne kadar önerilerin gereğini yapardı. Çoğunluğu AKP'lilerden oluşan komisyonun önerileri konusunda yedi aydır hiçbir girişimde bulunmayan hükümet de suça ortaktır" diye konuştu.
Yeşil sermayeli şirketlere ilişkin TBMM Araştırma Komisyonu, 29 Mart 2005 tarihinde kuruldu.
Dördü CHP'li, sekizi AKP'li 12 üyeden oluşan ve başkanlığını AKP'li Telat Karapınar'ın yaptığı komisyon, çalışmalarını 9 Aralık 2005'te tamamladı. Komisyon tarafından hazırlanan rapor, 11 Nisan 2006'da da TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek Meclis'in resmi raporu haline geldi. Rapor daha sonra TBMM Başkanlığı tarafından, gereği için Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'na gönderildi.
'Üç yılda harekete geçildi'
Araştırma Komisyonu'nda görev yapan CHP Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz, 2003'te konuyu gündeme getirmelerine rağmen hükümetin ancak üç yıl sonra harekete geçerek komisyon kurulmasına razı olduğunu vurguladı.
Gecikme bir yana, komisyonun aylar süren çalışması sonucu hazırlanan raporunun 7 ay önce Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildiğini anımsatan Büyükcengiz, ancak hükümetin bu sürede parmağını bile kımıldatmadığını söyledi. Komisyonun, izinsiz para toplayanların malvarlıklarına el konulması dahil birçok öneri getirdiğini, bunlar için yasal düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Büyükcengiz, Adalet Bakanı Cemil Çiçek dahil tüm bakanların suç ortağı olduğunu savundu.'Nitelikli dolandırıcılık' yapıldığı şüphesi var
Yeşil sermayeli holdinglerin yurtiçinden ve yurtdışından yüz binlerce vatandaştan yaklaşık 5 milyar avro para topladığı tespitinde bulunan komisyon, özetle şu önerilerde bulundu:
 • Araştırmaya konu olan izinsiz halka arz (ortaklık vaadiyle para toplama) sürecine dahil olan tüm şirket sorumlularının nitelikli dolandırıcılık olarak tanımlanabilecek ilişkiler içine dahi girdiklerine ilişkin ciddi şüpheler uyanmıştır. Bu kapsamda, ilgili cumhuriyet başsavcılıklarınca gereğinin takdir ve ifası için Adalet Bakanlığı'na raporun bir örneği gönderilmeli.
 • Sermaye Piyasası Kanunu'nda ve Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik yapılarak, toplanan paraların gerçek miktarını, şirketlerin ortaklık yapılarını belirlemek amacıyla, her bir holding ve şirket için tespit komisyonları kurulmalıdır.
  'Mallarına el konulsun'
 • Şirketlerin hâkim ortakları, yöneticileri, bunların yakınları ve temsilcilerinin geçersiz muvazaalı işlemleri ile üçüncü kişilerin mülkiyetine ve kullanımına geçirilen tüm mal ile hak ve alacakların seri şekilde takibini mümkün kılacak yasal düzenleme yapılmalıdır.
 • Yürürlükteki kanunlara göre bir şirketin kendi hisse senedini ortaklarından geri alması mümkün değildir. Halka açık şirketlere, mali durumlarının yeterli olması halinde, her yıl kendi hisse senetlerinin belli bir oranını geri alma hakkı getirilmeli, bu işlemin eşitlik ve adalet içerisinde yürütülüp yürütülmediği kontrol edilmelidir.
 • Bu konuyla ilgili suçlarda ceza hadleri gözden geçirilmelidir.
 • Gerek ceza, gerekse hukuk davaları yönünden zamanaşımı süreleri artırılmalıdır.


  Hiçbir partiye para vermedik
  Yüklü bağışlar karşılığı Yimpaş'a milletvekili kontenjanı verildiği iddialarını reddeden Dursun Uyar, hiçbir parti ve kuruma tek bir kuruş vermediklerini ve vermeyeceklerini söyledi. Uyar sözlerine şöyle devam etti:
  "Çünkü biz o parayı hak olarak görüyoruz. Ortakların parası kendilerinin rızası dışında hiçbir yere verilmez ve kimse 'Yimpaş'tan bir lira aldım' diyemez. Ama Türkiye'de birileri, bir yerleri finanse ediyor ki, bizi de öyle zannediyor. Bizde çalışan birkaç arkadaş belediye başkanı, birkaç arkadaş milletvekili olmuş. 17 bin kişi çalıştıran bir müessesede, onlarca fabrikası ve mağazası olan bir şirkette birkaç kişi belediye başkanı, milletvekili, bakan olmuş çok mu?
  Şirketimizde de onlarca insan oralara layıktır. Giden siyaset yapar, ticaret yapmaz. Biz de ticaret yapıyoruz, siyaset yapmıyoruz."