Komisyon TÜİK raporunu erteledi

Komisyon TÜİK raporunu erteledi
Komisyon TÜİK raporunu erteledi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl ikinci toplantıda sunular Türkiye İstatistik Kurumu’ndan istediği asgari geçim tutarı raporunu ‘tartışma az olsun’ diye erteledi. TÜİK’in asgari geçim standartlarıyla ilgili çalışmasını 20 Aralık’ta TİSK’te yapılacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısına göndermesi öngörülüyor.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, gelecek yıl geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için yaptığı toplantıların ikincisi dün yapıldı. Türk- İş Genel Merkezi’ndeki toplantıya, Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın ile komisyonun diğer üyeleri katıldı. Yaklaşık 1.5 saat süren toplantının ardından komisyonun çalışmalarına 20 Aralık Perşembe günü saat 10.00’da TİSK Genel Merkezi’nde devam edilmesi yönünde prensip kararı alındı.
Toplantıda, TÜİK’in göndermesi gereken asgari geçim tutarına ilişkin çalışması ise görüşülmedi. TÜİK’in raporları gelince asgari ücret tespit komisyonunun çalışmalarının da bu rapora endekslendiği yönünde kurul üyeleri eleştiride bulununca; “ Rapor ne kadar geç gelirse o kadar iyi olur” görüşü öne çıktı. Bu nedenle TÜİK’in çalışmasının gelecek hafta içinde yapılacak toplantıya gönderilmesi planlanıyor. Asgari ücret ise, 31 Aralık’tan önce belirlenmiş olacak. 2013 yılı programında asgari ücretle ilgili olarak, ocak ve temmuz aylarında yüzde 3’er oranında artırılacağı öngörüsü yer almıştı. Asgari ücret halen net 739.79 lira olarak uygulanıyor.

bigPara.com