Komite evet derse yatırım stratejik

Komite evet derse yatırım stratejik
Komite evet derse yatırım stratejik

İlk çeyrek büyüme pozİtİf: Bakan Çağlayan temmuz ayı başında açıklanacak 2012 ilk çeyrek büyüme verilerinin pozitif olmasını beklediğini dile getirdi.

Stratejik yatırımlar için komisyon kurulacağını belirten Zafer Çağlayan, yeni sistemin pazartesi günü devreye gireceğini söyledi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

MERSİN- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yeni teşvik sisteminin kararnamesinin bakanlar kurulunda acele başlığıyla imzaya açıldığını söyleyerek “Yeni teşvik sistemi pazartesi günü devreye girecek” dedi. Çağlayan her bölgeye açık olan stratejik yatırımlar için ise bir liste oluşturmayacaklarını vurgulayarak “Stratejik yatırımlar için yabancı sermaye, ihracat, ithalat gibi tüm genel müdürlüklerden bir komite oluşturacağız. Stratejik yatırımları bu komisyon marifetiyle belirleyeceğiz” diye konuştu. 

Şeffaf belirlenecek
Çağlayan bir yıllık icraatlarını seçim bölgesi Mersin’de değerlendirdi. Çağlayan’ın verdiği bilgiye göre her bölgede yatırım yapma avantajına sahip stratejik yatırımları belirlemek için bir komite oluşturulacak. Ekonomi Bakanlığı’nın tüm genel müdürlüklerini içeren komite bir yatırımın stratejik olup olmadığını belirleyecek. Çağlayan “Getirisi düşük, işçilikle monte et gönder gibi yatırımlar stratejik değil. Oluşturduğumuz komisyon marifetiyle yatırımın stratejik olup olmadığını son derece şeffaf olarak belirleyeceğiz” dedi.

İşçi toplantısı kapı değiştirdi
DİSK’in Mersin’de 15-16 Haziran direnişinin yıldönümü için gerçekleştirdiği etkinlikle Bakan Çağlayan’ın toplantısı aynı mekânda yan yana iki salonda yapıldı. Yoğun polis koruması dikkat çekerken Çağlayan’ın gireceği kapı işçilerle karşılaşmasını önlemek için değiştirildi. Çıkışta da Çağlayan çevik kuvvet polislerinin eşliğinde salonu terk etti.

Teşvik tarihi tartışması bitti
Ekonomi Bakanı Çağlayan teşvik yasasının ilk günden beri süregelen yürürlük tarihi tartışmasına da noktayı koydu. Çağlayan bakanlar kuruluna acele başlığıyla gönderdikleri teşvik sistemi kararnamesinin pazartesi günü yürürlüğe girmesini beklediklerini söyleyerek kararnamede yürürlük tarihinin 1 Ocak 2012 olarak yer aldığını açıkladı. Çağlayan 1 Ocak 2013’e kadar da başlayacak yatırımların yer alacağını belirtti.

Stratejik yatırım nedir?
Yüzde 50’sinden fazlası ithal edilen
Son cari yıl 50 milyon dolardan fazla ithalatı yapılan ürünler.
Türkiye ’de hiç üretilmeyen
Minimum yatırım miktarı 50 milyon lirayı aşmalı
Yüzde 40 yerli katma değer içermeli

bigPara.com