Komşu havadan para kazandı

Komşu havadan para kazandı
Komşu havadan para kazandı
Krizdeki Yunanistan en son çare karbon kotasını satışa çıkardı. Komşu 1.1 milyon hisseden 139 milyon euro gelir elde etti.
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

İSTANBUL - Tarihinin en büyük borç kriziyle boğuşan Yunanistan, Atina Borsası’nda 139 milyon euroya karbondioksit salım kotasını (EUA) sattı. Atina Borsası’nın aracılık ettiği açık arttırmayla 1.1 milyon hissesini satan Yunanistan hisse başına 12.20 euro kazandı. Borsa bu yıl toplam 10 milyon euroluk satış yapmayı hedefliyor.
2005 yılında yürürlüğe giren Kyoto Protokolü karbondioksit salımı yüksek olan şirketlere karbondioksit kredisi kullanma zorunluluğu getirdi. Böylece karbon ticareti ve borsasının yolu açıldı. Avrupa Birliği’nin borsası Londra’da. Point Carbon’un verilerine göre küresel pazar 2010’da önceki yıla göre yüzde 33 büyüyerek 121 milyar euroluk bir hacme ulaştı. İşlem hacmi ise yüzde 5 artarak 8.4 milyar tona çıktı. Şu an Londra Borsası’nda Aralık 2011 karbon hissesi 13.48 eurodan işlem görüyor. Yunanlılar toplu satış yaptığı için hisse başı değer 12.20 euroya kadar geriledi.

Sistem nasıl işliyor?
Kyoto Protokolü’ne göre 2012’ye kadar ülkeler kadar karbon salımını 1990 seviyesinin yüzde 5 altına düşürecek.
Bunun için fazla karbon salımı yapan ülkeler bu açığını gidermek için borsalardan hisse satın alıyor.
Avrupa Birliği’nin ( AB ) emisyon ticareti sistemi, 12 binden fazla fabrika ve termik santralı kapsıyor.
Sistem dahilinde emisyon ticareti yapmak, izin kotalarına tabi tutuluyor.
İzin kotaları açık arttırma yoluyla veya birlik tarafından ücretsiz dağıtılabiliyor.
Her EUA sahibine 1 ton karbon salma hakkı veriliyor. Daha az salım yapanlar EUA’ları diğer şirketlere satıyor.

Kredi nasıl hesaplanıyor?
Bir yılda üretilen elektrik ülkenin saldığı karbona oranlanıyor. Megavat/saat elektrik başına çevreye zarar katsayısı bulunuyor. Bir rüzgâr santralında üretilecek olan yıllık elektrik bu katsayıyla çarpılarak karbon kredisi hesaplanıyor.

Türkiye 'de durum ne?
Türkiye’de gönüllü karbon pazarı büyüyor. Türkiye’de karbon ticaretini Ecofiys, Turkuaz, JP Morgan, ENÇEV, Mavi Consultans, GAYA danışmanlık yapıyor. Proje geliştiriyor, ‘broker’lık hizmeti veriyor.

bigPara.com