Komşu, Türkiye'den 100 bin soba istedi

Komşu, Türkiye'den 100 bin soba istedi
Komşu, Türkiye'den 100 bin soba istedi
Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'dan, kış öncesi yoğun şekilde soba talebi geldiği bildirildi.

Merkezi Konya 'da bulunan ''www.turkishexporter.net'' sitesinin Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harun Dikici yaptığı açıklamada, yaklaşan kış öncesi özelikle Yunanistan 'dan yoğun şekilde soba talebi geldiğini bildirdi.

Dikici, ''Yunanistan, ekonomi açısından tarihinin en zor günlerini geçiriyor. Devletin özel uçaklarının bile satışa çıkarıldığı ülkede şimdi kış aylarında ısınma için soba kullanımı teşvik ediliyor. Bu teşvikin nedeni ise ithal girdi maliyetlerini azaltmak. Bu kapsamda yapılan çalışmalar ise en çok Türk soba üreticisine yarıyor'' dedi.

‘YUNANİSTAN'DAN 100 BİN SOBA TALEBİ GELDİ’
Dikici, Yunan hükümetinin soba kullanımını teşvik etmesiyle birlikte, komşu ülkeden çok fazla soba talebi aldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Gelen soba taleplerini üye firmalarla paylaşıyoruz. Son bir ay içerisinde Yunanistan'ın 10 farklı noktasından yaklaşık 100 bin soba talebi geldi. Türk soba üreticileri, gelen talepleri karşılamakta zorlanıyor. Komşudan gelen taleplerin yoğunluğundan anlaşılıyor ki Yunanistan'da tasarruf için ısınmada eskiye dönüş yaşanıyor. Şüphesiz bundan en çok karlı çıkan; soba üreticilerimiz oldu. Sektörün oyuncularıyla yapmış olduğumuz görüşmelerde Yunanistan'a soba yetiştirmekte zorlandıklarını öğreniyoruz.'' (aa)

bigPara.com