Komşuda et ucuzladı Türkiye'de kaçak arttı

Komşuda et ucuzladı Türkiye'de kaçak arttı
Komşuda et ucuzladı Türkiye'de kaçak arttı

Güneydoğu ve doğuda sınırların uzun olması ve coğrafi yapı kaçak hayvan girişine imkân sağlıyor.

Geçen yıl sınırda 744 adet büyükbaş ve 1283 adet küçükbaş hayvan yakalandığını söyleyen Tarım Bakanı Eker, 'Komşularımızdaki fiyatlar hayvan girişini cazip kılıyor' dedi

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür’ün soru önergesine verdiği yanıtta, 2008 yılında 744 adet büyükbaş ve bin 283 adet küçükbaş hayvan yakalandığını bildirdi.
Bakan Eker, kaçak etteki mücadelenin yetersizliğini “Güneydoğu ve Doğu Bölgelerimizde sınırlarımız uzundur, coğrafi yapı kontrolü zorlaştırmaktadır. Komşu ülkelerin sınır güvenliği yetersizdir ve sınır komşularımızdaki fiyatlar hayvan girişlerini cazip kılmaktadır. Ayrıca vatandaş ve personel zaafları ve feodal yapı ile olan ilişkiler nedeniyle kontrol ve denetim işleri aksayabilmektedir” sözleriyle ortaya koydu.
CHP’li  Ertemür ise sınırlardan gelen kaçak et ve hayvanların hem insan sağlığını hem hayvancılık sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek, “Bu kaçak etler soframıza mı geliyor? Eğer bu etler soframıza geliyorsa insanlarımızın sağlığı ciddi tehdit altında demektir. Bunun için bakanlık denetimlerini sıklaştırmalı ve artırmalı” dedi.

Denetim yetersiz
Eker, son yıllarda komşu ülkelerde et fiyatının Türkiye’ye göre düşük kaldığını bunun da kaçak yollarla getirilen hayvan sayısının artmasına neden olduğunu belirtti. Bakan Eker’in verdiği bilgiye göre 2005 yılında 215 büyükbaş, 930 küçükbaş hayvan, üç at ve 519 kilogram et yakalandı. 2006 yılında 201 büyükbaş, bin 440 küçükbaş hayvan, 2007 yılında ise bin 154 büyükbaş hayvan ele geçirildi. Eker 2008 yılında 744 adet büyükbaş ve bin 283 adet küçükbaş hayvanın yakalandığını belirtti. (anka)