Komşunun ucuz hisselerine dönüş

Komşunun ucuz hisselerine dönüş
Komşunun ucuz hisselerine dönüş
İflas paranoyasından yeni kurtulan Atina Borsası'nın Başkanı, Lazaridis'e göre krizle ucuzlayan Yunan hisselerine olan ilgi artıyor.

SILA ÖZÇELİK

Bir dönem Avrupa’nın ‘hasta adamı’ ilan edilen ve iflasın kıyısından dönen Yunanistan , geçen hafta Türkiye ile ortak olarak çıkardığı bir ‘Türk-Yunan’ fonu ile dikkat çekti. Finansbank’ın, 15 Türk şirketi ile 15 Yunan şirket hisselerinden oluşturduğu, GT30 yatırım fonu bir haftadır hem İMKB ’de hem de Atina Borsası’nda işlem görüyor. Atina Borsası Başkanı Socrates Lazaridis ile Yunanistan’ın iflas paranoyasını atlatıp atlatamadığı ve yatırımcının bir dönem iflas riski olan bir ülkenin hisselerine yatırım yapmaktan çekinip çekinmeyeceği üzerine konuştuk. Lazaridis, her iki taraftan da ilgi gördükleri takdirde daha fazla benzer ürün çıkaracaklarını belirtti. Fonda, Türk şirketleri oransal olarak ağırlıkta bulunuyor.

Ucuza alım fırsatı
Lazaridis’in söylediğine göre bir dönem yabancı yatırımcının arkasına bakmadan kaçtığı Yunanistan o kötü imajı yavaş yavaş silmeye başladı. “Yunan bankaları sermaye karşılıklarını arttırma sürecindeler ve bunu da bedelli sermaye ihracı yoluyla yapıyorlar. Henüz yeni tamamlanan iki ihraç da başarılıydı, ihraçlara aşırı ilgi oldu” diyen Lazaridis, bu talebin önemli bir kısmının da yabancı kurumsal yatırımcılar tarafından geldiğine dikkat çekti.
 
Yabancının ilgisinden memnun olduklarını söyleyen Lazaridis, “Atina Borsası bu günlerde tarihi diplerinde ve bu da ucuza alım fırsatı yaratıyor. Yatırımcının da hükümetin ülke ekonomisinde toparlanma sağlayabilmek adına aldığı önlemlerle borsanın yukarı yönlü hareket edeceği beklentisi var” diye konuştu. 

“Dün riskli olan bir yatırım artık bugün yatırımcı tarafından üstlenilebilecek bir riske dönüşebiliyor” diyen Lazaridis bilgi akışı ve şeffaf piyasaların zaman zaman beraberinde spekülasyonları da getirebileceğini, bu nedenle de speklülatif işlemlerin hâlâ bir risk olduğunun da altını çizdi.

Yatırımcı nereden bakarsa
Yunan hisselerine ilgiye ilişkin bir soruya, “Olay, yatırımcının perspektifiyle ilgili. Yatırımcı eğer borsanın potansiyel değerini ölçerken piyasa hacminin GSYİH’ye oranına bakıyorsa Yunan hisseleri ona oldukça çekici gelebilir” diyen Lazaridis’e göre Atina Borsası’nın iflas tartışması öncesindeki gibi yine ilgi çeker hale gelmesi yatırımcının nereden baktığına bağlı olacak.
 
Lazaridis, yatırımcının makro veriler ve olası bir iflas ihtimali üzerinden ölçüm yapmaya devam etmesi halinde Yunan hisselerinden uzak durma seçeneğini de kullanabileceği gerçeğini göz önünden ayırmıyor. Öte yandan fonda en yüksek orana sahip olan hisse yüzde 10.1 ile Yunanlı NBG iken, sonraki en iyi 4 hisse ise Türk şirketlerine ait.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  İMKB

  ,

  Türkiye

  ,

  Yunanistan