Komşunun yüreği ağzında

Yunanistan, dün 13.35'te Mora Yarımadası'nın güneyindeki Kithira Adası açıklarında meydana gelen ve Atina Yerbilimleri Enstitüsü'ne göre Richter ölçeğiyle 6.9 büyüklüğünde olan bir depremle sarsıldı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan, dün 13.35'te Mora Yarımadası'nın güneyindeki Kithira Adası açıklarında meydana gelen ve Atina Yerbilimleri Enstitüsü'ne göre Richter ölçeğiyle 6.9 büyüklüğünde olan bir depremle sarsıldı. Deprem, İzmir'den Kahire'ye tüm Doğu Akdeniz'de hissedildi. Yunanlı sismologların ülkede uzun süredir büyük bir deprem beklemesinden ötürü, Enstitü Başkanı Giorgos Stavrakakis, "Deprem suyun altında meydana geldiği için şanslıyız" dedi. Merkez üssünün deniz seviyesinden 75 km. derinde olmasının da tsunami gibi bir felaketi önlediği belirtildi.
Yunanlılar panikledi, telefonlar sustu
Büyüklüğünü Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi'nin 6.7, ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin ise 6.5 olarak verdiği depremin ardından en az 10 artçı sarsıntı kaydedildi. Atina Yerbilimleri Enstitüsü ise artçı sarsıntılardan ikisinin büyüklüğünün 5'in üzerinde olduğunu ve sismik hareketliliğin süreceğini açıkladı. Merkez üssü, Girit Adası'nın 92 km. kuzeybatısı ile Atina'nın 215 km. güneybatısı arasındaki deniz sahası olan ve tüm Yunanistan'da hissedilen deprem, can ve ağır mal kaybı yaratmasa da yarım dakikadan fazla sürdüğü için paniğe yol açtı. Özellikle Girit, Kithira ve Korfu adaları ile Atina ve Patras şehirlerinde Yunanlılar korku içinde sokaklara döküldü. Kimi yerlerde telekomünikasyon ağı bir süreliğine çöktü. Kithira Adası'ndaki yollarla binaların ciddi hasar gördüğü bilgileri gelirken, çevre adalarda telefonlar çalışmadı. Yunan televizyonları, Girit Adası'nda bir kişinin panikle oturduğu binadan çıkmaya çalışırken bacağının kırıldığı, bir kişinin ise kırılan camlardan yaralandığını duyurdu.
İzmirliler de korktu
İtalya'nın Adriyatik kıyısındaki Bari ve Akdeniz'deki Napoli limanları ile Sicilya Adası'nı sarsan deprem, Kıbrıs'ın yanı sıra, merkez üssüne 1200 km. uzaktaki Kahire ile Gazze'de bile hissedildi. İzmir ve ilçelerini 30 saniye sallayan deprem, Muğla-Fethiye, İzmir-Karşıyaka ve Antalya'nın bazı ilçelerinde hissedildi. Fethiye'de bazı vatandaşlar deprem sonrası bir süre sokaklara çıktı. 1999'da, Türkiye'nin Marmara kıyılarının ardından, Atina'yı vuran 5.9'luk deprem, 143 kişinin ölümü ve 60 bin kişinin evsiz kalmasına yol açmıştı.