'Komşu'yu isyan ettiren kriz fotoğraf sergisine ilham oldu

'Komşu'yu isyan ettiren kriz fotoğraf sergisine ilham oldu
'Komşu'yu isyan ettiren kriz fotoğraf sergisine ilham oldu

Yunan fotoğraf sanatçısı Tita Bonatsou, Her şeyi tetikleyen en önemli neden ekonomik durum diyor. fotoğraf: MEHMET BAYER / aa

ÇANAKKALE - Kemer sıkma önlemleriyle hemen her gün meydanlarında protestolar düzenlenen Yunanistan ’daki durum fotoğraf sergisine ilham oldu. Yunan fotoğraf sanatçısı Tita Bonatsou, 2. Çanakkale Çağdaş Sanat Bienali kapsamında ülkesindeki ekonomik kriz sonrası yaşanan protestoları tema alan bir fotoğraf sergisi açtı. Atina’da yaşayan, aynı zamanda ülkesindeki bazı televizyon kanallarında belgesel film yönetmenliği yapan Bonatsou, sergisinde, şehirdeki bölünme ve çatışmayı anlattı.
Çatışma dendiğinde şiddetin bir şekilde işin içine girdiğine işaret eden Bonatsou, “Şiddetin çıkış nedeni, aslında başka şeyler olabiliyor. Ama tüm başka şeyleri tetikleyen en önemli neden ekonomik sebepler. O nedenle bu eserleri ürettim” diye konuştu.
Bonatsou, genelde şehirlerde gelişen protestolarla ilgilendiğini, protestoların yarattığı durumu yansıttığını belirterek, “İnsanların bir araya gelip, yaşadığı bu durumu dışa vurmasıyla ilgili çalışıyorum. Örneğin bir fotoğrafı Akropolisde çektim. Akropolis bir anlamda insan hayatının ve uygarlığın başladığı yerlerden biri. Orada şiddetin nasıl geriye geldiğini gösterdim. Başka bir noktada insanların nasıl, ne yapacaklarını bilmeden beklediklerini anlattım” dedi. (aa)


  ETİKETLER:

  Yunanistan

  ,

  Çanakkale

  ,

  sanat