Konaklama vergisinde geri adım atıldı

Hükümet, turizmcilerin konaklama vergisi isyanına olumlu yanıt verdi. Turizmde KDV ve belediyelere gelir sağlamak amacıyla planlanan konaklama vergisinde indirim gündemde.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Hükümet, turizmcilerin konaklama vergisi isyanına olumlu yanıt verdi. Turizmde KDV ve belediyelere gelir sağlamak amacıyla planlanan konaklama vergisinde indirim gündemde. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, turizmin canlanması için vergi indirimi konusunda çalışma yapıldığını açıkladı.
Hükümetin Meclis'e sevk etmeye hazırlandığı il özel idaresi ve belediye gelirleri yasa tasarısı ile bazı vergiler artırılırken, yeni bazı vergiler de getiriliyor. Yerel yönetimleri mali açıdan güçlendirmek amacıyla getirilen vergilerden biri de konaklama vergisi.
Mevcut tasarıda yüzde 3 vergi öngörülüyor
Tasarıya göre otel, motel, tatil köyü, pansiyon gibi tesis ve yerlerde günlük yeme, içme ve yatak ücretleri dahil olmak üzere konaklama bedelinin yüzde 3'ü oranında konaklama vergisi alınacak. Vergi ise, turizm geliri elde edenlerden değil, vatandaştan, tatil yapandan tahsil edilecek. Turizmciler ise tasarı ile getirilmesi planlanan 'konaklama vergisine' karşı çıkıyor. Türkiye'nin turizmde kötü bir sezon yaşadığını vurgulayan turizmciler, KDV'de indirim beklerken yeni bir verginin konulmasının 'turizmi baltalayacağı' görüşünü dile getiriyorlar.
Lobi işe yaradı
Turizmcilerin uzun süredir vergi oranlarının düşürülmesi konusunda hükümet nezdinde yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuç verdiği kaydedildi. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile turizmcilerin, tasarıda yer alan yüzde üç oranındaki konaklama vergisinin yüzde bire düşürülmesi konusunda ilkesel bazda anlaşma sağladığı dile getirildi.
Bu konuda son kararı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın vereceği kaydedildi. Erdoğan'ın da onay vermesi halinde tasarının bu şekilde düzenlenerek Meclis'e sevk edileceği, ya da Meclis'teki görüşmelerde verilecek bir önergeyle vergi indiriminin sağlanacağı belirtildi.
Bakan Koç, konaklama vergisine tamamen karşı çıkılmasının yanlış olduğunu ifade ederek, "Vergi alınması lazım. Çünkü belediyelerin iş yapması lazım. New York dahil dünyanın bütün önemli şehirlerinde böyle bir vergi alınıyor" dedi. Yüzde 3 olan vergi oranını kendisinin de yüksek bulduğunu kaydeden Koç, "Oranın düşürülmesi gerekiyor, düşüreceğiz de" dedi.
Turizmdeki KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi konusunda da çalışmaları olduğunu açıklayan Bakan Koç, bu konudaki indirimin de yılbaşından itibaren geçerli olacağını söyledi. Koç, vergilerden elde edilecek bu gelirin yine turizme harcanacağını söyledi.