Kongreler sevindirdi

En yoğun hafta
İstanbul, kongre turizmini başarma yolunda. Yatırım Danışma Konseyi ile başlayan, Forum İstanbul, Türk-Alman Ekonomi Konseyi ve Asya Kalkınma Bankası Toplantısı gibi buluşmalarla süren kongre trafiğinde, kente 15 ile 20 milyon avro (27-36 milyon YTL) arasında döviz kaldığı hesaplanıyor.
Bereketli sene
Bir haftada 10 bin civarında konuk ağırlayan İstanbul'daki beş yıldızlı oteller tamamen doluydu. Turizmciler çok mutlu: "Kentte yılın ilk üç ayında yüzde 30'larda kalan doluluk oranı, bu sene yüzde 60'lara vardı. Nisan itibarıyla yüzde 75'leri yakaladık."
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Geçen hafta Yatırım Danışma Konseyi'yle başlayan İstanbul'daki organizasyon trafiği İstanbul'a 10 bine yakın konuk ve 15-20 milyon avroya yakın (36 trilyon TL/36 milyon YTL) gelir olarak yansıdı. Organizasyonlarda resmi katılımcıların yanı sıra danışmanlar, güvenlik birimleri, hükümet temsilcilerinin de eşlik etmesi nedeniyle kişi sayısı yükseldi.
Geçtiğimiz cuma günü Conrad Otel'de dünyanın dev şirketlerinin başkanlarını ve CEO'larını ağırlayarak dev organizasyonlara başlayan İstanbul'da bu süreçte Asya Kalkınma Bankası toplantıları, Forum İstanbul 2005, Türk-Alman İşadamları Kongresi, Türk-Arap İş Forumu gerçekleştirildi. Bu organizasyonların hepsi Conrad İstanbul, Swissotel ve Grand Cevahir gibi beş yıldızlı otellerde yapıldı.
Doluluk oranı yüzde 100
Türk-Alman İşadamları Kongresi nedeniyle yurtdışından 1000'e yakın misafirin geldiği Grand Cevahir Otel'de kapasitenin dolması nedeniyle konuklar çevredeki diğer otellerde de konakladı. Bu hafta içinde Asya Kalkınma Bankası ve Forum İstanbul 2005 gibi iki büyük organizasyona ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Swissotel the Bosphorus İstanbul yetkilileri, dört gün boyunca yüzde 100 doluluk oranıyla çalıştıklarını açıkladı. Sadece Forum İstanbul 2005'e 100 konuşmacının katıldığına dikkat çeken Swissotel yetkililer, gelen misafirlerin ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinden olduğunu da sözlerine ekledi.
Yetkililer, bir hafta boyunca kongreler için gelen konuk sayısının 10 bini bulduğunu belirtirken, hafta boyunca yapılan kişi başına ortalama harcamanın 1500- 2000 avro civarında gerçekleştiğine dikkat çekiyor. Söz konusu tutarın içinde konaklama ve diğer harcamaların bulunduğunu ifade eden sektör yetkilileri, yapılan bu dört kongre nedeniyle İstanbul'un elde ettiği gelir miktarının da 15-20 milyon avro'ya ulaşmış olacağını belirtiyor.
İstanbul'un zaten ocak ayından itibaren iyi bir trend yakaladığını söyleyen Turistik Otelciler Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, "Ocak, şubat ve mart aylarını İstanbul yüzde 30 doluluk oranıyla geçirirdi. Bu rakam yüzde 60'lara yükseldi. Nisan ayı itibarıyla yükseliş arttı ve şehirdeki genel doluluk oranı yüzde 75'lerin üzerine çıktı" diye konuştu. Bayındır, bu tür organizasyonların özellikle 5 yıldızlı otellerde yapıldığına, bu sayede şehrin gelirinin daha da arttığına dikkat çekti. Bayındır, otellerin yanı sıra restoranlardan taksilere, eğlence merkezlerinden alışveriş alanlarına kadar 50'ye yakın sektörün bu organizasyonlardan gelir elde ettiğini de ifade etti.