Konserler gidiyor jet-set geliyor

Konserler gidiyor jet-set geliyor
Konserler gidiyor jet-set geliyor
Boğaz'ın en değerli arazilerinden biri olan Kuruçeşme Arena arsası satıldı. Konser alanı yerine dünyanın en lüks oteli 'Mandarin Oriental' gelecek.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Bugüne kadar dünyaca ünlü birçok sanatçının konserlerine ev sahipliği yapan Kuruçeşme Arena bundan sonra yoluna dünyanın en lüks otel markası Mandarin Oriental olarak devam edecek. Yani artık Boğaz’da konser keyfi bitecek, konserler yerine ‘dünya jet-seti’ Boğaz hattında buluşacak.
Astaş Holding, Boğaz’ın en değerli arsalarından birine sahip olan konser mekânını dün, ‘dünyanın en lüks otelini Boğaz’a getirmek’ üzere Asya Dış Ticaret’ten satın aldı. 15 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu Arena’da konser organizasyonlarını düzenleyen BKM ise 2006’dan bu yana kiracı olarak yer alıyordu. Ünü dünyaya yayılan Kuruçeşme Arena’da konserlerin ise şimdilik birkaç sezon daha devam edeceği belirtiliyor. 

500 milyon dolar yatırım
Lüks projeleriyle tanınan Astaş Holding, en son Bodrum’un Göltürkbükü Cennet Koyu’nda hayata geçirdiği villa, rezidans ve lüks resort otel projesinin işletmesi için Mandarin Oriental Hotel Group ile anlaşıp, dünya jet sosyetesini de Bodrum’a taşıyan bir açılış yapmıştı. Dünyanın en lüks otel markasını şimdi de Boğaz’a taşıyacaklarını belirten Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşcı, projenin ne zaman başlayacağının henüz netleşmediğini ancak Arena’deki konserlerin en az bir iki sezon daha devam edeceğini söyledi. Kuruçeşme dışında Sultanahmet’te yine Mandarin otel için yer aradıklarını ifade eden Aşçı, iki proje için toplam 500 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi. 

‘Başka yer bulunabilir’
Boğaz’ın en güzel lokasyonunda yer alan arazinin konser alanı olarak atıl kaldığını belirten Vedat Aşçı, “Sadece yazın kullanılan bir yer. Konser alanı olarak daha uygun yerler bulunabilir. Burayı turizme kazandıracağız ve dünya jet-setini, devlet başkanlarını Boğaz’da ağırlayacağız” dedi. Aşçı, üç-dört yılda 3 milyar dolarlık yatırım yapacaklarının da altını çizdi.

Üç kez icradan satışa çıktı
Kuruçeşme Arena’nın üzerinde bulunduğu arazi üç kez icradan satışa çıkarıldı. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski başkanlarından Tahsin Kaya’ya ait arsa, borçlar dolayısıyla ilk olarak 2005’te satışa çıkarılmıştı. 2008’de ise Tahsin Kaya arsayı Asya Motor’un sahibi olan Soysal Grubu’na sattı. Arsa 2009’da da 120 milyon lira bedelle satışa çıkarılmış, ancak satılamamıştı. O dönem de özellikle Körfez ülkelerinden birçok otel yatırımcısının Soysal Grubu ile görüştüğü konuşuluyordu. Arena’yı 2006 başından beri BKM işletiyor. Turkcell, dört yıldan bu yana mekânın isim sponsorluğunu üstleniyor.

İmara açık nadir arsalardan
Kuruçeşme Arena arazisi Ortaköy’de, Boğaz kıyısında imara açık birkaç arsadan biri olduğu için son derece değerli bir konumda. İmar planlarına göre arsada biri dört, diğer ikisi de üçer katla sınırlı olmak üzere toplamda 3 blok inşaat yapılabilir. Arazinin inşaat izni ise toplamda 8 bin 530 metrekare.

bigPara.com