Konut almak kolaylaşıyor

Yoksul ve alt gelir grubundaki vatandaşlara yönelik konut satışlarında, 'aranan şartlara uyan vatandaş' bulmakta zorlanan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), satışları kolaylaştırmak...

ANKARA - Yoksul ve alt gelir grubundaki vatandaşlara yönelik konut satışlarında, 'aranan şartlara uyan vatandaş' bulmakta zorlanan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), satışları kolaylaştırmak, hedef kitlenin daha kolay konut sahibi olmasını sağlamak için şartları değiştirdi. TOKİ yetkililerinden edinilen bilgiye göre, alt gelir grubuna yönelik konutlardan almak isteyenler için azami gelir şartı, daha çok başvuruya imkân sağlamak üzere 500 YTL'den 650 YTL'ye çıkarıldı. Asgari 45 yaş şartı, yoksul vatandaşlar için 40'a, alt gelir grubundaki vatandaşlar için 35'e indirilirken, çocuklu dul bayanlar için asgari yaş şartı kaldırıldı.
100 YTL taksitli eve 'oturma koşulu'
Diğer taraftan 15-20 yıl vadeli, 100 YTL'den başlayan taksitlerle verilen konutlardan gerçek hak sahiplerinin yararlanmasını sağlamak için, konutun borcu bitene kadar devretmeme, kiraya vermeme ve içinde oturma şartı getirildi. Alt gelir grubuna yönelik satışlarında aranan 'şartların ağırlığı' nedeniyle, bazı yerlerde, konutlar için başvuru sayısı, konut sayısının altında kalmıştı. Bu kesime yönelik konutların büyüklüğü başvuruları olumsuz etkilediği için artırılmıştı. Yoksul vatandaşlara yönelik daha önceki projelerde 45-55 metrekare olan büyüklük 55-65 metrekareye, alt gelir grubuna yönelik projelerde de büyüklük 62-75 metrekareden 65-75 metrekareye çıkarılmıştı.