Konut faizleri '1' sınırında

Bankalar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının ardından önceki gün TBMM'ye sevk edilen ipoteğe dayalı...
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Bankalar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının ardından önceki gün TBMM'ye sevk edilen ipoteğe dayalı konut finansman sisteminden (mortgage) önce faiz ve vade imkânlarıyla sistemi başlatıyor. Gelecek yıl devreye girmesi beklenen mortgage'ın beklentisiyle konuta olan talepteki artış bankalar arasındaki rekabeti de kızıştırıyor. Birbiri ardına faiz oranlarını düşürüp vadeyi uzatan bankaların rekabeti, konut sahibi olmayı sabırsızlıkla bekleyen müşterilere yarıyor.
31 Aralık'ta bitecek


Büyütmek için tıklayınız

Önceki gün HSBC'nin faizi yüzde 1.14'e kadar indirmesinin ardından Portekizli banka BankEuropa'da bu yıl sonuna kadar kullanılacak 15 yıllık kredilerden aylık yüzde 1.05 faiz alacağını açıkladı. BankEuropa'nın dün başlattığı ve 31 Aralık'a kadar sürecek kampanya kapsamında konut kredisini yüzde 1'e en fazla yaklaştıran banka oldu.
Bank Europa'da 100 bin YTL'lik kredi için aylık geri ödeme tutarı 1.280 YTL olarak belirlendi.
Europa dövizde en ucuz
BankEuropa, döviz cinsi kullandırdığı konut kredisi faizlerini de rekor düzeyde aşağı çekti. Banka avro cinsi konut kredilerinde yüzde 0.49, dolara yüzde 0.59 ile piyasanın en düşük oranını uygulamaya başladı.
Önceki gün faizini yüzde 1,14'e düşürüp vadeyi 30 yıla (360 ay) çıkaran HSBC Bank ise, piyasanın en uzun vadeyi sağlayan bankası oldu. HSBC'yi 300 ay ile Dışbank ve Finansbank takip ediyor. Bankacılık çevreleri, 2006 yılı başında start alıp yılın ikinci yarısında ivme kazanması beklenen ipotekli konut finansmanı sisteminin (mortgage) faiz ve vadede cazip seçenekler nedeniyle yasa çıkmadan Türkiye'de uygulama alanı bulduğunu ifade etti.
Mortgage'a Türkçe isim
Öte yandan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, önceki günkü konuşmasında ipotekli konut finansmanı sistemi (mortgage) tasarısının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasından sonra Meclis'e gönderildiğini söyledi. Şener, bütçe çalışmaları nedeniyle mortgage tasarısının biraz bekleyeceğini belirterek yasanın aralık sonuna kadar Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçmesinin beklediğini ifade etti. Uzun dönemli konut edinme sisteminin de kulağına hoş geldiğini belirten Bakan Şener, "Ben de bu ifadeyi kullanmaya çalışacağım. Bunun tutup tutmayacağı basın ve kamuoyunun katkısı ile oluşacak" dedi.