Konut finansman yasası Meclis gündemine geliyor

Kamuoyunda Konut Finansman Sistemi (mortgage) Yasası olarak bilinen tasarı Genel Kurul'da görüşülebilmesi için hükümetin kararını bekliyor.

ANKARA - Kamuoyunda Konut Finansman Sistemi (mortgage) Yasası olarak bilinen tasarı Genel Kurul'da görüşülebilmesi için hükümetin kararını bekliyor. TBMM'ye kasımda gelen ve geçen ay başında Plan Bütçe Komisyonu'nda bazı değişikliklerle kabul edilen tasarı şu an Genel Kurul gündeminin son sıralarında yer alıyor. Plan Bütçe Komisyonu'nun bununla ilgili raporunu 12 Mayıs'ta Meclis Başkanlığı'na sunduğu öğrenildi.
Hükümet tasarının Meclis tatilinden önce çıkartılmasını talep ederse, TBMM Danışma Kurulu toplanarak tasarının gündemin ön sırasına alınmasını kararlaştırabilecek. Danışma Kurulu'nda muhalefet partileriyle görüş birliği sağlanamaması halinde ise Genel Kurul'da AKP'lilerin oylarıyla tasarı rahatlıkla ilk sıraya alınabilecek. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, hükümet olarak Konut Finansman Sistemi Yasası'nın çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.
"Tasarı önümüzdeki günlerde Meclis'te görüşülecektir" diyen Şener, yasa için Türkiye'de uygun bir zemin bulunduğuna dikkati çekti. Uygulamaların piyasaya olumlu etkisinin söz konusu olduğunu vurgulayan Şener, uygulamayla faizlerin de düşmesinin beklendiğini söyledi.
Cansızlar: Riske girmez
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, konut kredi faizlerinin yüksek olmasının, konut finansman sisteminin riske girmesini gerektirmediğini belirtti. Konut almak isteyenin kredi maliyetlerinin biraz daha yükseleceğini ifade eden Cansızlar, "Sistem, konut ediniminde mali sektörün ön plana çıkmasıdır. Yoksa algılandığı gibi bedava veya çok ucuz konut olayı değildir" dedi.