Konut finansmanında dev evlilik

Doğan Grubu ile dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan Deutsche Bank, ipoteğe dayalı konut finansmanı (mortgage) alanında ürün geliştirme, pazarlama ve finansman konularında hizmet vermek üzere ortaklığa gidiyor.

İSTANBUL - Doğan Grubu ile dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan Deutsche Bank, ipoteğe dayalı konut finansmanı (mortgage) alanında ürün geliştirme, pazarlama ve finansman konularında hizmet vermek üzere ortaklığa gidiyor. Buna göre Doğan Yayın Holding ve Doğan Holding, iştirakleri olan Gayrimenkul Geliştirme Pazarlama'nın yüzde 49 hissesini Deutsche Bank'a devredecek.
Doğan Holding açıklamasında, Doğan TV ve Radyo binasındaki imza töreni ile ortaklığın hayata geçirildiği duyuruldu. Anlaşmanın imza törenine, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan Yayın Holding Yürütme Komitesi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ile Deutsche Bank Yürütme Komitesi Üyesi ve Global Piyasalar Başkanı Anshu Jain katıldı. İmza töreninin ardından Doğan Grubu'ndan yapılan açıklamada, "İmzalanan anlaşma ile, Deutsche Bank ve Doğan Grubu (Doğan Holding yüzde 24,5, Doğan Yayın Holding yüzde 24,5, Deutsche Bank yüzde 49) Gayrimenkul Geliştirme ve Pazarlama Hizmetleri'ne ortak oldu" denildi.
İmza töreninin ardından konuşan Deutsche Bank Yürütme Komitesi Üyesi ve Global Piyasalar Başkanı Anshu Jain, Türkiye ve Doğan Grubu'na güvendiklerini belirterek şunları söyledi; "Çok heyecanlıyız. Türkiye ve Doğan Holding hakkında oldukça pozitifiz. Bunun çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de büyüme devam ettiği sürece bunun konut ve mortgage'a olumlu etkisi olacağı kesin. Ayrıca mortgage'ın geleceğini de çok parlak görüyoruz."
Hedef 6 milyon hane halkı
2000 nüfus sayımında 15,1 milyon hane halkı sayısının bugün 17 milyon tahmin edildiği ve yapılan araştırmaların kentsel kesimde hane halkı sayısının yaklaşık yüzde 35'inin henüz ev sahibi olmadığını gösterdiğinin söylendiği açıklamada, ortaklığın bu güçbirliğiyle ulaşılmak istediği ilk hedefinin uygun ödeme koşulları ile herkesi ev sahibi yapmak olduğu belirtildi.
İkinci hedef eski evler
Açıklamada, Türkiye'de 20 milyonun üzerinde konut olduğun ve büyük bir bölümünün sağlıksız yapılaşmış bu konutların yüzde 40'ının değişik nedenlerle yenilenmeye ihtiyacı olduğu belirtildi. Bu arada Devlet Planlama Teşkilatı verilerine göre, Türkiye'de kentlerdeki yıllık konut ihtiyacı ise her yıl 650 bin civarı.
Doğan Yayın Holding açıklamasında ise "Mortgage kanun tasarısının yasalaşmasını takiben, sözkonusu şirketin ana faaliyet konusu tüketicilere ev kredisi vermek olacak" denildi.Yalçındağ: Konuta olan talep katlanacak
Söz konusu işbirliği ile Türkiye'de 'mortgage' sektöründe yeni bir sayfa açıldığını belirten Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan Yayın Holding Yürütme Komitesi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, "Türkiye'nin büyüyen nüfusu, genç demografik yapısı, hane başına düşen yüksek nüfus ve artan şehirleşme oranı dikkate alındığında, önümüzdeki yıllarda konut talebinin katlanarak artmaya devam edeceği açık bir şekilde görülmektedir. Sadece üç yıl önce 600 milyon dolar olan konut kredilerinin, 2006 yılında 12 milyar doları geçmesi bekleniyor. Yakın bir zamanda konut kredisi hacminin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payının Polonya'daki yüzde 4.4 veya İspanya'daki yüzde 9.7 gibi oranlara yükselmemesi için bir neden bulunmamaktadır" diyerek, önümüzdeki yasama döneminde hayata geçmesi beklenen 'Konut Finansmanı Kanun Tasarısı' ile 'mortgage'ın yasal çerçeveye kavuşacağını ve böylece konut talebi ve konut kredilerinin olumlu etkileneceğini söyledi.
Doğan grubu bünyesinde faaliyet gösteren yayın organları ile her gün milyonlarca kişiye eriştiğini, okuyucu ve izleyiciyle yakın temas içinde olduğunu belirten Yalçındağ, "Doğan Yayın Holding'in medya planlama, pazarlama, reklam, dağıtım, lojistik, 'Call Center' ve CRM alanlarındaki güçlü bilgi birikimi ve tecrübesi de bu süreci başarıyla desteklemektedir.
Ayrıca Hürpa ve Milpa adlı şirketlerimiz, 30 yılı aşkın süredir binlerce kişiyi ev, otomobil, kahverengi ve beyaz eşya sahibi yapmıştır. Grubumuz, yıllardır sürdürdüğü bu doğrudan pazarlama ve kısa vadeli finansman alanındaki faaliyetleri ile engin deneyime sahiptir.
Ortağımız Deutsche Bank ise, 1,058 milyar avro aktif büyüklüğü ile 73 ülkede faaliyet gösteren konut finansman alanında global tecrübelere sahip bir kurum. Böyle bir kurumla ortaklık anlaşmasını imzalamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.


Doğan Yayın hızlı internet pazarında
Doğan Yayın Holding, Türk Telekom'dan sonra ADSL hizmeti veren firmalar arasına, smile adsl markası ve iddialı kampanyası ile güçlü bir giriş yaptı. Smile adsl ile abonelerine kablosuz ve geniş bant internet erişimi sunacak olan holding, 1024 Kbps hızda ayda sadece 29 YTL'ye yüksek hızlı internet bağlantısı sağlayacak.
DOL İcra Kurulu Başkanı Orhan Göksal, smile adsl'in başlatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Yüksek hızlı internet erişimi sağlayan adsl ile, geniş bant erişimi alanında faaliyet gösterme kararı aldık. Geniş bant internet erişimi, televizyondan internete, her tür medya içeriğinin ana dağıtım kanalı olabilecek nitelikte. Bu vizyondan hareketle smile adsl'i sunmaya başlıyoruz."
Smile adsl paketinde 1024 Kbps (3 GB limitli) ADSL aboneliği, kablosuz Philips modem (Türkçe arayüz), Philips mikrofonlu kulaklık seti 30 dakika bedava Skype görüşmesi, 1 Gb e-posta ve Türkçe güvenlik paketi (Antivirüs programı) var. Farklı limitlerdeki smile adsl paketlerini almak isteyenler, sadece bir kez 59 YTL aktivasyon ücreti ödüyor, daha sonra aylık ücret dışında ödeme yapmıyor. Smile adsl kullanıcıları, 444 33 75 Gülümseten Hat'tan 7 gün 24 saat hizmet alabiliyor.