Konut kirasından vergi kaçırmak hayal oluyor

Konut kirasından vergi kaçırmak hayal oluyor
Konut kirasından vergi kaçırmak hayal oluyor
Maliye Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı tebliğin çıkmasıyla 1 Mart 2012'den itibaren 1 milyon civarındaki gayrimenkul sahibi kira gelirinin vergisini otomatik olarak ödeyecek

Milliyet gazetesinin haberine göre, Mart 2012’de geçen yıla ilişkin verilecek kira beyannamelerini vatandaş yerine Gelir İdaresi Başkanlığı otomatik dolduracak. Bankacılık sisteminden bilgileri alan Gelir İdaresi, ev sahiplerine vergilerini ödemeleri için mektup gönderecek. 2011’de elde edilen kira gelirleri için vergiden istisna tutar 2 bin 800 TL olarak belirlendi. Bu tutar yıllık kira bedelinden düşülecek ve kalan meblağ üzerinden vergi ödenecek. Aylık 500 lira kira geliri olan bir vatandaş 6 bin liralık yıllık kazancın 3 bin 200 lirası için vergi verecek. Yüzde 15’ten başlayan oran, gelir dilimi arttıkça yükseliyor.

 


İnternetten öğrenilecek


Mükellefler, Gelir İdaresi’nin internet sitesi veya vergi dairesine gittiğinde ne kadar vergi ödeyeceğini görecek. Sistemde yanlışlık yoksa taraflar karşılıklı onay verecek. Beyanname vermeyen veya eksik bildirenler hem istisna tutarından yararlanamayacak hem de para cezası alacak.  Yeni yöntemle gayrimenkulden elde edilen bu gelirler için beyanname verilmemesi veya gelirin düşük gösterilerek istisna altında kalınmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. (Milliyet)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Milliyet

  ,

  Para

  ,

  Vergi

  ,

  lira

  ,

  kira

  http://www.radikal.com.tr/107631710763174

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çakma Robin Hood - bar_kar

  Hesaplıyorum hesaplıyorum işin içinden çıkamıyorum.Bu vergilerle ne ıspatlanılmaya çalışılıyor.Mali kaynak yaratmak için halkın cebinde ki parayı almaktan başka seçenek bulamıyor musunuz?İnsanlar ömürleri boyunca çalışıyor emekli ikramiyeleriyle borç harç ev alıyorlar ki emekli maaşı yetmediği için ordan gelen kirayla hiç değilse geçinebilsinler.Zenginden alıp fakire vermek yerine herkesten alıp kimseye vermiyorsunuz.Robin Hood'un kemiklerini sızlatıyorsunuz.

  hay allah, yine ne suç işledik! - s3n3r

  şu devletin vergi düzenini çözebilen var mıdır? neden vergiler hep geliri en az olanlardan alınır... sözde ev sahibi içinmiş gibi görünen bu vergi, ev sahibinin kirayı artırmasıyla tabiki kiracının cebinden çıkacak. Sözde işyeri sahipleri içinmiş gibi görünen vergiler, işyeri sahibinin maaş kesintisi ile tabiki işçilerin cebinden çıkacak... Hadi anladık vergi veriyoruzda, hizmeti göreniniz var mı? Devletin hizmet dediği şey, metrobüs yapıp, köprü yapıp, metro yapıp, otoyol yapıp sonra yine bunları bize parasıyla kullandırtmasımıdır. Hay allah, bir hata var bu işte.

  VİCDANSIZLIK - HARAYDIN

  Şirket gideri olarak kullanılmayan ev kirasından bu kadar yüksek vergi almak vicdansızlıktır.Kira vergisi özel kişiler için yüzde 5 olmalıdır. Bir yerde ki evini kiraya verip bir başka yerde oturmak zorunda kalan kişinin kiraları ancak denkleşirken belki de üzerine ekleme yaparak kirasına karşılarken yüzde 15.21vergi vermesi hangi vicdana sığar.Çalışana yüzde 5, emekliye yüzde 4.4 zam yaparken kendilerine emekliliklerini düşünüp yüzde yüz zam yapıp millet ayaklanınca biraz düşürüenler bu vicdanları sızlatan yüksek vergiyi ne yüzle yiyebilir çocuklarına yedirebilirler.Meşru olmanın tek şartı adil olmaktır.Evini kiraya verip üstüne ekleme yaparak kirasını ödeyen kişiden yüzde 15 vergi alıp kendinize yüzde 50 zam yapmaya hangi vicdan müsade eder?İnsaf.Adil olmaktan daha büyük bir görevi yoktur yürütmenin.Konut kirası en azından 1 veya 2 daire için yüzde 5 olmalı, sonra her ikişer daire için yüzde 5 artırılarak gitmelidir.

  Vatandaşa güvenmemenin göstergesi. - brandywine06

  Örneklemle yapılacak denetimlerle yanlış beyanname sorunu çözülür. Ama onun yerine tepeden indiriyorlar. Hem kirada evim var hem de ben başka bir evde kirada oturuyorum. Geöen yıl beyannamede bunu belirtip sadece damga vergisi ödedim. Sizin otomatik sistem bunu beni uğraştırmadan çıkarabilecek mi?