'Konut kredisi zaman alır'

Akbank, konut kredisi faiz oranlarını aylık yüzde 1.25'e indirdi. Akbank yeni düzenlemesiyle sektörde en düşük faiz oranı uygulayan banka oldu.

İSTANBUL - Akbank, konut kredisi faiz oranlarını aylık yüzde 1.25'e indirdi. Akbank yeni düzenlemesiyle sektörde en düşük faiz oranı uygulayan banka oldu.
Faiz indirimiyle ilgili uygulamalarını duyurdukları basın toplantısında konuşan Akbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, konut kredilerinin hâlâ ağırlıkla orta ve orta üstü gelire verildiğini, bunun tabana yayılmasının biraz zaman alacağını söyledi.
Türkiye'de konut kredilerinin büyük ivme kazandığını belirten Binbaşgil, geçen yıl 2.6 milyar YTL olan konut kredilerinin bu yılın ilk altı ayında 2.5 kat artarak 6.1 milyar YTL'ye çıktığını açıkladı. Türkiye'nin konut kredilerinde daha yolun başında olduğunu ifade eden Binbaşgil, "AB ülkelerine baktığımızda konut kredilerinin gayrı safi milli hasılaya oranı Macaristan'da yüzde 52, Portekiz'de yüzde 41.8. Türkiye'de ise haziran itibarıyla bu oran yüzde 1.4. Yani daha yolun çok başındayız" dedi.
'40 bin kişiye kredi'
Binbaşgil şunları söyledi: "Akbank yılın ilk 7 ayında konut kredisi hacmini 3.6 kat artırdı. Haziran itibarıyla 989 milyon YTL konut kredisi hacmi ve yüzde 16'lık pazar payı ile lider konumumuzu sürdürüyoruz. Akbank toplam kredilerde de 17.1 milyar YTL ile sektörde ilk sırada. Kısa sürede 40 bin kişiyi konut sahibi yaptık"
Binbaşgil, Akbank'ın 4.5 milyon bireysel kredi müşterisi bulunduğuna işaret ederek, konut kredisinin payını artırabilmek için sektöründe lider emlak zincirleriyle işbirliği yaptıklarını anlattı. Binbaşgil, konut finansmanı sistemi mortgage'a ilişkin sorular üzerine ise, bankaların yapımı süren konutlara da kredi vermesi gerektiğini, ancak bitmemiş konutun bankalar açısından riski artırdığını söyledi. Konut kredilerinin ağırlıklı olarak orta ve orta üstü kesime verildiğini, ancak trendin tabana yayılma şeklinde olduğunu kaydeden Binbaşgil, "Konut kredileri talebinin tabana yayılması biraz zaman alacak. İstediğimiz yayılmanın olması için faizlerin düşmesi, enflasyondaki düşüşün devam etmesi ve istikrarın sürmesi gerekir" diye konuştu.
Mortgage Yasası ile birlikte büyük beklenti içine girilmemesi gerektiğine dikkati çeken Binbaşgil, "Mortgage Yasası çıkacak, faizler birdenbire düşecek gibi bir hayal kurulmamalı. Gerçekçi olmak gerekir. Bu yasanın çıktığı günün ertesinde olacak şey değil. Fonlamayı sağlayacak unsurların da oluşturulması şart" şeklinde konuştu.
Hakan Binbaşgil, mortgage ile bankaların değişken faizle konut kredisi verebileceğini, bankaların böylelikle kredi verirken daha cesaretli olabileceğini ifade etti.
'Özkaynaklarımız güçlü'
Akbank'ın büyük bir mali güce sahip olduğunu ifade eden Binbaşgil, "Önemli fonlama olanaklarımız var. Stratejimiz tabana yayılan bankacılık yapmak. Pazar liderliğimiz devam edecek" dedi. Binbaşgil faizde 1.25'in 'makul' olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Kaynaklarımız faiz oranlarımızda rekabetçi olmamızı sağlıyor. 40 milyar YTL aktif büyüklüğe sahibiz. Mevduatta ilk sıradayız. Cesaretimiz özkaynaklarımızın güçlü olmasından."
Binbaşgil, 'Diğer bankalar da konut kredisi faizlerini 1.25'e düşürür mü?' sorusuna, "Bekliyoruz. Akbank'ın bu konuda yalnız kalacağını zannetmiyorum" yanıtını verdi. Mevduatlarda vadelerin kısa olmasına rağmen konut kredilerinin 20-25 yıla uzamasının risk oluşturup oluşturmayacağı sorusu üzerine de Binbaşgil, banka olarak işi doğru yapmaya ve dikkatli olmaya çalıştıklarını, doğabilecek herhangi bir riske karşı çeşitli senaryolar yaptıklarını söyledi. Binbaşgil, "Risk değerlemesi paralelinde kendimize bir sınır koyduk. Bu sınır doğrultusunda yola çıkıyoruz" dedi.
Aylık ödeme 50 YTL düştü
Konut kredisini üç işgünü içinde verdiklerini söyleyen Hakan Binbaşgil, yeni faizle 5 yıl vade için 100 bin YTL konut kredisi kullananların ayda 2 bin 418 YTL, 10 yıl vadeli kullananların ayda bin 659 YTL, 20 yıl kullananların ise bin 372 YTL ödeyeceklerini söyledi.
Binbaşgil, "Akbank faizlerin düşürülmesinde öncülük yapıyor. 1.25'lik oranla 20 yıllık kredide ödeme ayda 50 YTL azalacak. Yıllık faiz basit yüzde 15, bileşik ise yüzde 16'ya geliyor" dedi. Binbaşgil kredi kartları faiz oranlarına ilişkin bir soru üzerine de, yüzde 1-2'lere inmesinin beklenemeyeceğini, ancak zaman içinde biraz daha gerileyebileceğini belirtti. Binbaşgil, 'Ancak beklentiler çok yüksek olmamalı' uyarısında bulundu. Binbaşgil, bankacılık sistemindeki birleşme ve satın almalara ilişkin bir soruya da "Akbank'ın güçlü mali yapısı, önündeki fırsatları çeşitlendiriyor. Akbank'ın kendisi, hissedarları ve müşterileri için fırsatları çok yönlü değerlendirebilecek kabiliyeti var. Ama illa şunu yapacağız diye bir şey yok. Bankamız organik olarak da çok iyi gidiyor. Pek çok alanda lider olan Akbank, gidişat paralelinde bazı fırsatları değerlendirebilir."