'Konut kredisinde faizler artık hızlı düşmeyecek'

Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Hakan Kodal, konut kredisi faiz oranlarının artık 2005'teki kadar hızlı düşmeyeceğini belirterek, "2006 sonuna kadar ancak yüzde 0,85 olur diye düşünüyorum" dedi.

ANKARA - Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Hakan Kodal, konut kredisi faiz oranlarının artık 2005'teki kadar hızlı düşmeyeceğini belirterek, "2006 sonuna kadar ancak yüzde 0,85 olur diye düşünüyorum" dedi.
Yapı Kredi Koray'ın başkentte gerçekleştireceği ilk konut projesi 'Ankara Ankara'nın tanıtım toplantısına katılan Hakan Kodal, konut sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Konut kredisi faiz oranlarıyla konut fiyatlarının ters orantılı olduğunu ifade eden Kodal, "Konut kredisi faiz oranlarının aşağıya doğru inmesi, konut fiyatlarının yukarıya doğru çıkması sonucunu doğuruyor" diye konuştu.
2001 yılındaki ekonomik krize bağlı olarak konut fiyatlarının 1999 yılından başlayıp 2003 yılına kadar aşağıya indiğini hatırlatan Kodal, 2004 yılından sonra da konut fiyatlarında adeta bir 'fırlama' yaşandığını söyledi.
Fiyatlardaki bu sert çıkışın konut fiyatlarının geçmiş dönemdeki durağanlığından kaynaklandığını vurgulayan Kodal, "Şimdi konut fiyatları yüksek geliyor ama değil, zamanla artması gereken fiyatlar birden arttı. Bu fiyatlara da alışmak için zaman gerekiyor" ifadesini kullandı.
Konut kredisi alacaklara da önerilerde bulunan Kodal, şöyle konuştu: "Konut kredisine giriyorsanız, öncelikle cebinizde birbuçuk senelik bir yatırımınız bulunsun. Bunu yaparsanız beş-10 yıllık krediye girebilirsiniz. Konut kredisinin sadece faiz oranına bakmayın, bankanın alacağı masraflar da çok önemli. Alacağınız konutun kiralanabilirliği ve satılabilirliği çok önemli. Şehir merkezinden alacağınız evlerin fiyatlarının artık son noktaya geldiğini unutmayın. Bayanlar genelde merkezden ister, bayanlara kanmayın. İleride rant yapacak yeni semtleri araştırın. Alacağınız konutun bulunduğu yerin ulaşımına da dikkat edin."
TOKİ dahil konut kredilerinin ve fiyatlarının şu anda orta gelirin üzerindeki gruba hitap ettiğine de işaret eden Kodal, orta altı için konut kredisi faiz oranlarının daha da aşağıya inmesi gerektiğini söyledi.