'Konut otomotivi etkilemez'

Tüketici finansman şirketi Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı (VDF) Holding Genel Müdürü Kemal Ören, yüzde 1.20'ler düzeyindeki konut kredilerinin otomobil satışlarını düşürmeyeceğini söyleyerek, "Otomobil Türkler için aşk gibidir, konuttan önce gelir" dedi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Tüketici finansman şirketi Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı (VDF) Holding Genel Müdürü Kemal Ören, yüzde 1.20'ler düzeyindeki konut kredilerinin otomobil satışlarını düşürmeyeceğini söyleyerek, "Otomobil Türkler için aşk gibidir, konuttan önce gelir" dedi.
Türk toplumunun iki önemli ihtiyacı olduğunu belirten Ören şöyle konuştu: "Bunlar konut ve otomobildir. Konut ve otomobil almak toplumun hayalidir. Biz bunun yarısında varız. Neredeyse tüm finans kurumları konut sektörüne iştahla bakıyor. Ama biz sadece otomobilde kalmak istiyoruz. İpoteğe dayalı konut finansmanı sisteminin (mortgage) otomotiv satışlarına etkisi çok az olur. Yatırım için önce konut düşünülmüyor."
Tüketici finansmanı şirketlerinin önümüzdeki dönemde kredi kartı çıkarabileceğini ve mortgage yasasıyla konut finansmanına da girebileceğini belirten Kemal Ören, VDF'nin tüketici finansmanında yoğunlaşacağını vurguladı.
Tüketici taksite bakıyor
Türkiye'de otomotiv sektörünün hâlâ dar olduğunu söyleyen Ören, 2005'te 70 milyon nüfusu olan Türkiye'de 700 bin araç satıldığını, bu yılki hedefin 800 bin araç olduğunu ifade eden Ören, "Tüketici otomobil alırken artık faize bakmıyor. Faiz düşürmenin eskisi kadar etkisi kalmadı. Tüketici aylık ödeyeceği miktara bakıyor" dedi. Bir müşteriye ortalama 12 bin avro kredi kullandırdıklarını söyleyen Ören bu müşterilerin, aylık gelirinin bin YTL ve üzerindeki gruplar olduğunu ifade etti.
"Otomobil kredisi vadeleri 36 ayda yoğunlaşıyor" diyen Ören, "Bu vade birkaç yıl içinde 40 aya yükselebilir. Şimdilik beş yıllık vadeden çekiniyor müşteriler" dedi.
Tüketicinin otomobil kredilerinde ödemeye sadık olduğunu belirten Ören şöyle devam etti: "Oto kredisinde batık oranı binde 1. Müşteri ödeyemediğinde aile yardım ediyor. Ben bunu aile destek sistemi diyorum." Türk tüketicisinin vade ve faiz konusunda bilinçli olduğunu aktaran
Ören, "Ben yüzde 0 faize inanmıyorum. Artık Türk tüketicisi bu faizin bir şekilde kendisinden alındığını biliyor. Dünyanın hiçbir yerinde para bedava değil. Sıfır faizle kullandırılan tutar da çok düşük" dedi.
VDF'nin 1999'da Volkswagen Financial Services'in yüzde 51 ve Doğuş Grubu'nun yüzde 49 ortaklığında kurulduğunu belirten Ören, çalıştıkları marka sayısını 18'e ulaştığını açıkladı. VDF'nin Türkiye'de kullandırılan otomobil kredileri içindeki payının yüzde 12 olduğunu aktaran Ören şöyle konuştu: "Tüketici finansmanı şirketleri içindeki payımız da yüzde 55. Geçen yıl 56 bin kontrat yaptık. 1.1 milyar YTL kredi kullandırdık. Yeni markalarla bu yılki kontrat hedefimiz 60 bin oldu. 2007-2008'de otomotivin gelişmesiyle 120 bin kontrat hedefliyoruz."
Hedef dünya beşinciliği
Volkswagen Financial Services'in 35 ülkede faaliyet gösterdiğini hatırlatan Ören, sistem içinde Türkiye'nin dokuzuncu sırada olduğunu söyledi. Ören, "Japonya, Yeni Zelanda, Meksika, Brezilya ve Fransa'nın üstündeyiz. Avrupa'da beşinciyiz. Hedefimiz Almanya, İngiltere, İtalya ve ABD'den sonra dünyada beşinci olmak" dedi.
Faktoring şirketi kurmak için BDDK'ya başvurduklarını açıklayan Ören şöyle konuştu: "Bu şirketle bayi ve stok finansmanı yapacağız. Ağustos veya eylül ayında faaliyete geçmeyi planlıyoruz. Çalıştığımız tüm oto markalarına bu ürünü sunacağız. Bu kredimiz, bayiler için piyasadaki diğer kredilerden daha uygun olacak."
'Faiz 1'i kırarsa 400 bin kişi oto alır'
Kemal Ören, Türkiye'de faizlerin düşüp vadenin uzadığı her dönemde bir alt gelir grubunun daha otomobil talep eder hale geldiğini vurguladı. Türkiye'de 350-400 bin kişilik bir gelir grubunun 1990'lardan bu yana otomobil talep ettiğini hatırlatan Ören, faizlerin yüzde 2'ye gelmesiyle 350 bin kişilik yeni bir grubun daha otomobil almak istediğini ve böylece satış rakamlarının 700 bine çıktığını ifade etti.
Otomobil kredisi faizlerinin ortalama yüzde 1.17 seviyesinde bulunduğunu aktaran Ören, "Faizlerin yüzde 1'in altına inmesiyle 400 bin kişilik bir grup daha gelebilir. Otomobil satışlarının gelecek yıl 1 milyon 200 bine çıkması muhtemel" ifadesini kullandı. Ören, otomobil kredisi faizlerinin yüzde 0.80'lere 2007'de inebileceğini söyledi.