Konut paraları iki yıl sonra

1987-1996 yılları arasında çalışanların maaşlarından kesilen 'Konut Edindirme Yardımı' en erken iki yıl sonra ödenecek.

ANKARA - Konut Edindirme Yardımı (KEY) adı altında çalışanlardan yapılan kesintiler en erken iki yıl sonra ödenebilecek. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, KEY hesaplarıyla ilgili bir soru önergesini yanıtlarken, 1987-1996 döneminde çalışanları adına işverenler tarafından ödenen konut edindirme yardımının kaç kişiyi kapsadığının tam olarak belirlenemediğini söyledi.
Şahin, Emlak Bankası tarafından 1 milyon 482 bin 134 hak sahibinin kaydının girildiğini belirtirken, "Hak sahibi sayısı kesin olarak bilinmemesine karşın, 6 milyon kişi olacağı tahmin ediliyor. KEY hesabında biriken 395 milyon 751 bin 717 YTL (395 trilyon 751 milyon 717 bin lira), Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na ayni sermaye olarak devredildi" dedi.
Tasarı hazırlığı
KEY hesaplarının tasfiyesi için hak sahiplerine, hisse senedi verilmesiyle ilgili 2000 ve 2001'de ilgili mevzuat olduğunu belirten Şahin, geçen zamana rağmen konunun sonuçlanamadığını söyledi. Şahin, hak sahiplerinin tümünün tespit işlemlerinin tamamlanması beklenmeden, Emlak Bankası tarafından kısa sürede alacakların nakit ödenmesine ilişkin kanun tasarısı hazırlayacaklarını müjdesini verdi. Şahin, "Nakit ödeme hakkında hazırlanan taslağının kanunlaşması halinde iki yılın bitiminde ödeme başlayacak. Nakit sıkıntımız bulunmamakta" diye konuştu.