'Konutla ilgili sorun var'

Fortis Bank İcra Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, konut kredilerinde sorun olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Fortis Bank İcra Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, konut kredilerinde sorun olduğunu söyledi. Konut kredilerinde faizin sabit olması gerektiğini vurgulayan Bayazıt, bankacılık sektöründe mevduat vadelerinin kısa, buna karşın kredilerin uzun vadeli olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:
"Faiz riski açısından vade uyumsuzluğunun yanı sıra bir sorun daha var. Konut kredileri sabit faizli olmalı. Diyelim bugün aylık yüzde 1.08 ile konut kredisi veriyoruz. Gelecek yıllarda enflasyon ve konut kredi faizleri düştü. Müşteriler bunu erken kapayabiliyor. Dolayısıyla fiyatlama açısından burada da bir sorun var. Ancak şu an için merak edilecek, çok olumsuz bir gelişme bulunmuyor."
Fortis'in Türkiye'de yeni operasyonları olup olmayacağına ilişkin bir soruya ise Bayazıt, "Somut bir gelişme yok. Ancak, Türkiye piyasasında ciddi bir gelişme ortamı var. Bankacılık kesimi, hâlâ Türkiye'nin ekonomik büyüklüğüne göre küçük" yanıtı verdi. Türkiye piyasasının bu açıdan ciddi bir büyüme potansiyeli taşıdığını ve olanağı değerlendirmek için organik büyümenin bir yol olduğunu aktaran Tayfun Bayazıt, ikinci yolun da birleşmeler, satın almalar olmasının son derece doğal olduğunu kaydetti.
'Yabancılar gelecek'
Tayfun Bayazıt, cari işlemler açığının, Türk ekonomisi gibi gelişmekte olan, yatırıma ve istihdama önemli ihtiyacı bulunan bir ekonomi açısından kaçınılmaz bir olgu olduğunu, cari açığın finansmanı açısından da şu anda endişe edecek bir durum bulunmadığını söyledi. Tayfun Bayazıt, yabancı sermaye girişine ilişkin olarak da, "Bundan sonra da gelecekler. İleriye yönelik bu açıdan benim ciddi bir beklentim var" dedi.
Avrupa Birliği (AB) ile ilgili olarak başlayan sürecin Türkiye açısından son derece önem taşıdığını vurgulayan Bayazıt, "Siyasi gelişmeler muhakkak ki ekonomiyi şekillendirmesi açısından önemli, yakından takip etmemiz gereken konular, ama biz sonuç olarak kendi işimize, bankacılığa bakacağız."