Konutlarda kablo tarihe karışıyor

Dünyanın en büyük kişisel teknoloji fuarı IFA (Internationale Funkausstellung), Almanya'nın başkenti Berlin'de bilgi çağının nimetlerini tüketicilere sergilemek için bu sene de kapılarını açtı.
Haber: M. SERDAR KUZULOĞLU / Arşivi

BERLİN - Dünyanın en büyük kişisel teknoloji fuarı IFA (Internationale Funkausstellung), Almanya'nın başkenti Berlin'de bilgi çağının nimetlerini tüketicilere sergilemek için bu sene de kapılarını açtı.
Dün açılan ve 7 Eylül'e kadar açık kalacak fuarda plazma ve LCD televizyonlar, ev sineması sistemleri, bilgisayar ve oyun teknolojileri, araç içi eğlence çözümleri ve iletişim cihazları sergileniyor. Bu yılki fuar 160 bin metrekare alanda 40 farklı ülkeden 1189 katılımcı firmayla renkleniyor. Ziyaretçi sayısı da geçen yıla göre yüzde 15 oranında artış gösterecek. Bu senenin ağırlıklı gündem maddeleri keskin renkler, netlik ve ses kalitesi sunan yüksek tanımlı TV'ler (HDTV) ve sayısal (dijital) eğlence ve müzik sistemleri olarak göze çarpıyor. HDTV için ayrılmış büyük bir salonda farklı firmaların şu ana kadar geliştirdiği ürünler, çözümler ve hizmetler sergileniyor.
Sayısal müzik alanındaysa evlerin, ofislerin; hatta otomobillerin içini bile ses ve görüntü mabedine çeviren sistemler sergileniyor. Yeni nesil teknolojik evlerin en büyük sorunu olan kablo cehennemine bulunan ortak çözümse kablosuz iletişim altyapısı. Bu sayede hem farklı cihazların aynı amaç doğrultusunda birbiriyle uyumlu çalışması kolaylaşıyor, hem de odalar arasında kablolar dolaştırma derdi kalmıyor. Böylece salonunuzdaki müzik arşiviniz kablosuz olarak yatak odanızdaki başucu hoparlörünüze, filmlerinizse evdeki herhangi bir televizyon ekranına aktarılıyor.
Philips de iki yıldır Connected Planet sloganı altında geliştirdiği ürünlerini dev bir standda sergiliyor. Şirket ürünlerde her düzeydeki kullanıcının kolayca kullanabileceği eğlence sistemlerine odaklanmış. Yeni seri tamamen kablosuz teknolojilerle müzik, resim, video arşivinizi tek noktada saklamayı, farklı noktalardan ve farklı cihazlardan erişerek basit uzaktan kumanda cihazlarıyla dinleyip izleyebilmenizi mümkün kılıyor. Plazma ve LCD teknolojileri sayesinde büyüyen televizyon ekranları da aynı cihazlarla e-postalarınızı okuyabileceğiniz, web sitelerini dolaşabileceğiniz akıllı ekranlara dönüşüyor.
Tüm film ve müzik arşiviniz bu cihazda
Philips'in televizyona bağlanan MCP 9530i kodlu bu cihazı tüm film ve müzik arşivinizi yutacak belleğe sahip. Yayınları kaset ya da CD yerine sabit diskine kaydediyor, canlı yayınları durdurup geri almanıza izin veriyor. Ayrıca sayısal fotoğraf makinelerinizin çektiği resimleri de depolayabilirsiniz.
Hastaneye bile gitmenize gerek yok
Yine Philips'in yaklaşık 1 yıldır Hollanda ve ABD'de denediği ve önümüzdeki senenin sonuna doğru satışına başlayacağı Motiva adlı sistemse sağlık hizmetlerini hastaneye gitmeden ayağınıza getiren ilginç bir çözüm sunuyor. Motiva'da evinizdeki tansiyon ölçme cihazınız ve tartınız sizden topladığı bilgileri önce televizyonunuzun yanındaki özel bir kutuya yolluyor. Bu bilgiler ardından anlaşmalı hastaneye ulaşarak doktorunuza rapor veriyor.
Sistem böylece günlük olarak kaydınızı tutuyor, her gün yapmanız gereken egzersizleri, almanız gereken hapları, tavsiye edilen yemekleri televizyonunuzdan size ulaştırıyor. Hatta gerekli gördüğü takdirde adınıza hastaneden bir randevu alarak sizi bilgilendiriyor. Yani sizi sizden fazla düşünüyor.