'Konutta kredi faizi düşmez'

Türk bankacılık sistemi içinde yüzde 0.99 faizle konut kredisine en düşük faizi uygulayan Anadolu Bank'a yalnız yurtiçinden değil yurtdışından da kredi talebi geliyor.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Türk bankacılık sistemi içinde yüzde 0.99 faizle konut kredisine en düşük faizi uygulayan Anadolu Bank'a yalnız yurtiçinden değil yurtdışından da kredi talebi geliyor. Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Günay, "Faizimizi 0.99'a düşürünce çok yoğun talep geldi. Hatta Almanya başta olmak üzere yurtdışından da internet kanalıyla kredi talep edenler oldu. Ancak bizi en fazla şaşırtan ve duygulandıran Avustralya'dan bize ulaşan vatandaşımızın kredi talebi oldu" diye konuştu.
Konutta kredi faizlerini yüzde 0.99'a indirdiklerinde yoğun taleple karşılaştıklarını söyleyen Günay, talebin beklentilerin üzerinde olduğunu ve günlerce gece yarılarına kadar çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi. Anadolubank bu faizle kredi vermiyor iddialarını da yanıtlayan Günay, "Bunu iddia edenler şubelerimize başvurup kredi alabilirler" diyerek kendilerine kredi için başvurulara en geç ertesi gün yanıt verdiklerini söyledi.
'Kredi vermeye devam'
Bilanço büyüklüğünün yüzde 10'unu bireysel kredilere ayırdıklarını ve yönetim kurulunun bunu yüzde 12-15'e kadar çıkarabileceğini söyleyen Günay, halen kullandırdıkları kredinin ise bilanço büyüklüğünün yüzde 6'sı seviyesinde bulunduğunu belirterek şöyle konuştu: "Kredilerde alacağımız daha çok yol var. Konutta da taşıtta da kredi vermeye devam edeceğiz. 110-120 milyon YTL kredi verebilecek imkânımız bulunuyor."
2005 sonuna göre konut kredisi talebinin azaldığını da vurgulayan genel müdür yardımcısı Günay konuşmasını söyle sürdürdü: "Büyük şehirlerde site tarzı, içinde sosyal tesisi, havuzu olan güvenlikli evler tercih edilmeye başlandı. Bu projeler genelde 2005'te başladı. Batı Ataşehir gibi. Geçen yıl bu projeler yeni başladığı için aşırı talep olmuştu. Bu sene bu projelerin sayısı arttı. Projelerin fazlalaşmasıyla hem fiyatlar dengelenmeye başladı hem de seçim şansı arttı. Geçen yıl insanlar bu projeleri bulamayacağını düşünüp fiyatlar da yükselecek beklentisiyle saldırmışlardı. Bu sene bunu görmüyoruz. Bu yılki talep daha sakin ve daha seçici..."
'Faizde iniş kademeli'
Faizin bir süre daha bu seviyelerde kalacağını da belirten Günay, şu yorumu yaptı; "Belki ağustos-eylül ayında yeni düşüşler görebiliriz. Bundan sonra faiz düşüşleri 2005 gibi olmayacak daha kontrollü olacak. 2006 sonunda kredi faizleri minimum yüzde 0.95'lerde olur. Ekonomi politikaları korunursa yüzde 0.5'ler zor ama 0.6'ları 2008 sonunda görebiliriz."
Konut kredisinde 10 yılın üstünün yatırımcı açısından avantajlı olmadığını vurgulayan Günay, "Yatırımcı bir bankaya gidip 10 ve 20 yıllık ödeme planı isterse 20 yılın 10 yılın yarısı olmadığını görecektir" diyerek yatırımcıları uyardı. Dünyada ABD dahil kredi kullanıcılarının vadeleri 10-15 yılla sınırladığını söyleyen Günay, Anadolubank'tan kredi kullananların da ağırlıklı olarak 5-7 yıllık krediyi tercih ettiğini sözlerine ekledi.
Yabancılardan yoğun ilgi
Anadolubank'a yabancıların ortaklık ve satın alma konusunda yoğun ilgi gösterdiklerini belirten Gökhan Günay, "Ancak şu anda sermayedarın bankaya ortak almak, satmak gibi bir niyeti yok aksine kendi gücüyle daha fazla büyütmeyi hedefliyor" diye konuştu.
Paranın adresi bono ve mevduat
Anadolubank'ın aynı zamanda Hazine'den de sorumlu genel müdür yardımcısı olan Gökhan Günay, yatırım cephesinde önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerini şöyle özetledi: Kamuda ciddi düzelme var. Bu, yasalarla da desteklendi. Yani devlet ekonomi içinde küçüldü. Bu, özellikle seçim döneminde devleti birtakım grupların yönlendirme ve etki alanından çıkarmış oldu. Ben artık daha çok yurtdışına bakılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle ABD'ye... ABD'de bir tane daha 0.25'lik faiz artırımı olur ve faizin yüzde 5'le sınırlanacağını düşünüyorum.
Bu faiz artırımı yüzde 5'le sınırlandığında Türkiye başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelere yönelik duralayan fon akışının yeniden başlayacağını düşünüyorum. Önümüzdeki dönem Türkiye'de bono faizlerinde aşağı yönlü hareket bekliyorum. Buna göre de uzun vadeli TL cinsi bono çok cazip. Mevduat faizleri ise inanılmaz cazip. Bankaların müşteri kapma telaşı yüzünden mevduat olması gerekenin çok üzerinde.
İlla döviz diyenler içinde döviz mevduat ve avrobond hâlâ cazip. Ancak unutulmamalı ki döviz uzun vadeli hiçbir zaman cazip olmadı. TL değerli diye konuşuluyor, doğru. Ancak beş-sekiz ay gibi kısa süreyi bir kenara bırakırsak iki-beş yıllık dönemde TL yine daha cazip olacak. Bir portföy oluşturmam gerekirse uzun vadeli TL cinsi bono veya kısa vadede ise mevduatı öneririm. Avrobondlar ABD hazine faizine bağlı hareket ediyor.
FED faizini yüzde 5'te tutarsa önümüzdeki dönem özellikle uzun vadeli avrobondlar 2036 vadeliler gibi çok ciddi prim yapacak.