Konya 'su'ile buluştu

Konya 'su'ile buluştu
Konya 'su'ile buluştu
Başbakan Erdoğan, Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in açılışını yaptı. Mavi Tünel ile birlikte 414 milyon metreküp su Konya Ovası'na akacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Ülkemizin GAP’tan sonra en büyük sulama yatırımı olan Konya Ovası Projesi tamamen bittiğinde 1 milyon 100 bin hektar toprağı suya kavuşturmuş, 1.5 milyon nüfusa içme suyu temin etmiş, yılda 3 milyar kilovatsaat enerji üretiyor olacağız” dedi.
Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Bu açılışta Mavi Tünel, Bağbaşı Barajı, Meram’da üç ayrı toplu konut, Karapınar, Emirgazi’de konut ve Meram Aile Sağlığı Merkezi, Akşehir Tornacı Erol Cumbul Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Pansiyonu, Karatay ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi bulunuyor.
Konuşmasını Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Sanat Merkezi’nde dezavantajlı bireylerce el emeği ürünü olarak üretilen ve üzerinde semazen figürü bulunan yeşil bir kaşkol ile yapan Erdoğan 10 yıllık sürede Konya’ya 10 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek “Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel’in ihalesi 1996’da 400 milyon dolara yapılmıştı, kamulaştırma ve diğer ilavelerle bu rakam 550 milyon dolara kadar varıyordu. Biz, projeleri revize ederek, yeni stratejiler geliştirerek, yeni tünel açma uygulamaları yaparak maliyeti düşürdük. Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel 2006 yılı sonunda 390 milyon liraya yani 217 milyon dolara ihale edildi. Bu iki yatırımı neredeyse yarı fiyatına mal ettik” diye konuştu.
Merkez rekora koştu
Erdoğan göreve geldiklerinde Merkez Bankası’nın kasasında bulunan 27.5 milyar doları da yükselttiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Tarihinin en yüksek rakamına ulaştı Merkez Bankası. Şimdi ne var? 119 milyar dolar. 27,5 milyar dolar nire, 119 milyar dolar nire?”

Bekârlara seslenİyorum: Evleneceksİnİz!
Başbakan Erdoğan konuşması sırasında gençlere seslenerek, “Özellikle de bekâr olanlarınıza sesleniyorum. Evleneceksiniz, inşallah 1071’in neslini siz yetiştireceksiniz. Ama öyle bir şuurla yetiştireceksiniz ki bu milletin dünyadaki yerini onlar ilk onun içerisinde farklı bir yere taşıyacaklar” dedi. En az üç çocuk temennisini tekrarlayan Erdoğan genç, dinamik bir nesil yetiştirileceğini kaydetti. (KONYA/AA)

RAKAMLARLA ALTI TESİS

Altı tesisin maliyeti 500 milyon lira.
KOP ile 11 milyon dekar alanda sulama yapılacak.
Mavi Tünel ile 414 milyon metreküp su Konya Ovası’na akacak.
Gembos Tüneli ile 135 milyon metreküp su Konya Ovası’na geldi.Suğla depolaması bitirildi. 100 milyon metreküp su ovaya ulaştı.

bigPara.com