Konyalı organik tarımda atağa geçti

Çilek üretiminden sonra patatesin de organik yöntemle üretildiği Konya'da hedef, organik et, süt ve buğday yetiştirmek


MURAT ASLAN

KONYA - Son yıllarda organik çilek üretiminde önemli mesafe alan Konya’da, bu kez de Konya İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi ve Meram Ziraat Odası işbirliği ile 160 dekar alanda organik patates üretimine başlandı.


Konya’nın merkez Meram İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Avrupa’da ve tarımsal üretimde gelişmiş ülkelerde organik tarımın hızla yaygınlaştığını belirtti.


Hiç bir şekilde kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadan yapılan bu üretimin, dünyada en büyük sebze meyve pazarı olan Avrupa’da yoğun olarak talep gördüğünü, Türkiye’nin de bu pazara kolay mal temini konusunda en yakın ülke olduğunu dile getiren Ataiyibiner, bir tarım havzası olan Konya’nın da son yıllarda organik tarımda atağa kalktığını vurguladı.


Konya’nın organik tarıma inandığını ve organik tarım çalışmalarının toprağın verimliğini koruyarak çiftçiye daha yüksek kazanç getireceği düşüncesiyle bu alandaki çalışmaların çok kapsamlı şekilde yürütüldüğünü vurgulayan Ataiyibiner, Organik tarım yapmak aslında çok kolay fakat, prosedürlerini iyi bilmek, bu yeni tarım tekniğini çiftçilerimize layıkıyla öğretmek gerekiyor dedi.

Bunun için Konya İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi ile ortak bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Ataiyibiner, şunları kaydetti:

Özellikle İl Özel İdaresi, bu konuda çalışma yapmak isteyen herkese destek veriyor. Yine İl Özel İdaresinin desteğiyle Konya’da başlayan organik tarım faaliyetlerinde önemli mesafe alındı. Örneğin geçtiğimiz yıl 1 milyon 700 bin çilek fidesi ücretsiz dağıtıldı. Seydişehir, Akşehir, Hüyük, Doğanhisar ilçeleri yoğunlukta olmak üzere geçen yıl 1500 ton organik çilek üretildi. Çilek üretimi, son dönemde tarımdan para kazanamayan çiftçilerin toprağa yeniden heyecanla sarılmalarını sağladı. Biz de organik tarıma elverişli olan Evliya Tekke ve Güneydere (Botsa) köylerinde, kızartmalık leydi olimpia cinsi organik patates üretimine başladık. Patates tohumları, yine İl Özel İdaresi tarafından ücretsiz karşılandı.

Ataiyibiner, bu köylerde toplam 63 çiftçi ile 160 dekar alanda başladıkları organik patates üretiminde, daha deneme aşamasında olmasına rağmen Konya’da ve kent dışında faaliyet gösteren şirketlerden birlikte çalışalım teklifleri almaya başladıklarını vurguladı.


İlk yıl yaklaşık 500 ton organik patates elde etmeyi amaçladıklarını dile getiren Ataiyibiner, Bir süre sonra, yemeklik ve cipslik organik patates üretimine de başlamayı planlıyoruz. Bundan sonraki amacımız, organik buğday, organik et ve süt üretmek. Bunun da alt yapı çalışmalarına başlıyoruz diye konuştu.

Organik patates üretiminde en büyük güçlüğün patates böceği olduğunu anlatan Ataiyibiner, Anlaşmalı olduğumuz sertifikasyon kuruluşu, üretimin tümüyle organik olması için tüm aşamalarda denetleme yapıyor. Normal patates üreticilerinin ilaçla zor başa çıktığı patates böceğine karşı, organik tarım yaptığımız patates tarlalarına patates böceğini tarladan uzaklaştıran dere otu ekiyoruz. Dere otunun yararını bu yıl ektiğimiz patatesler yeşerince daha net biçimde göreceğiz dedi.

Ataiyibiner, bu bölgede zaten geçmişten beri doğal şartlarda organiğe yakın patates üretimi yapılmakta olduğunu, kendilerinin sadece bu işin organik tarım prosedürlerine tam olarak uygun ve sertifikalı şekilde yapılmasını sağladıklarını sözlerine ekledi.

bigPara.com