Köprü tıkalı!

Köprü tıkalı!
Köprü tıkalı!
Üçüncü köprüyü içeren Kuzey Marmara Otoyolu ihalesine teklif gelmedi. Yeni dönemde kamu özel sektör ortaklığı gündeme gelebilir.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - İstanbul Boğazı’na 3. köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu ihalesine, ihale şartnamesi alan 18 firma da katılmadı. İhale iptal edilirken Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ihaleye saatler kala “Teklif gelmezse oturup kara kara düşünecek değiliz, yine karar verir ikinci planımızı devreye sokarız” dedi. Yeni dönemde yap-işlet-devret modelinin değiştirilebileceği konuşuluyor. Buna göre Kuzey Marmara Otoyolu yapımı için, kamu -özel ortaklığı gündeme gelebilir. Normal ihale yöntemine de geçilmesi mümkün, ancak bu seçeneğin gerçekleşme ihtimali zayıf bulunuyor. Şu anda kamu-özel ortaklığıyla Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapılması seçeneğinin, firmaların finansman sıkıntısını giderebilecek bir yöntem olduğu için öne çıktığı belirtiliyor. İhaleye katılım olmamasına ise finansman zorluklarının neden olduğu belirtiliyor. 

İlk sinyal sabah geldi
Aralarında Mitsubishi, Astaldi’nin de bulunduğu 18 firmanın, ihaleye katılmayacağına dair ilk işaretler sabah saatlerinde geldi. Yaklaşık 5 milyar dolarlık ihaleye Astaldi, STFA, Varyap ve Cengiz İnşaat’ın finansman bulmadaki zorluklar nedeniyle katılmayacağı açıklandı. Rus Moskovsky şirketi de, global krize dikkat çekerek finansman sıkıntısı nedeniyle ihaleye katılamayacağını duyurdu. 

Saat: 14.00: Teklif yok
Karayolları Genel Müdür Yardımcısı ve Kuzey Marmara Otoyolu İhalesi Komisyonu Başkanı İhsan Akbıyık, ihale saati geldiğinde gazetecilere “Teklif yok” açıklamasını yaptı. Akbıyık, komisyon olarak ihaleyle ilgili bütün hazırlıkları yaptıklarını ve salona geldiklerini belirterek, “Saat 14.00 itibariyle tekliflerin verilmesi gerekirdi. Bu saate kadar teklif gelmedi” dedi.Akbıyık, “Teklif olmayan ihale sona ermiştir” diye konuştu.

2. planı uygularız
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, ihaleye saatler kala “Biz yolumuza devam ederiz” mesajı verdi. Üçüncü köprü ihalesine ilişkin bir ertelemenin söz konusu olmadığını belirten Yıldırım, “Teklif geldi geldi, gelmezse oturup kara kara düşünecek değiliz. Kararımızı verip yolumuza devam edeceğiz. İkinci planımızı devreye sokarız” dedi.

bigPara.com