Kopyacılara şifreli önlem

Kredi kartlarında güvenliği artıran ve kart sahtekârlıklarını büyük ölçüde engelleyen çip (chip) ve pin (PIN) uygulamasına nisan ayından itibaren başlanıyor.

İSTANBUL - Kredi kartlarında güvenliği artıran ve kart sahtekârlıklarını büyük ölçüde engelleyen çip (chip) ve pin (PIN) uygulamasına nisan ayından itibaren başlanıyor. Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, bu sayede bankaların 40-50 milyon dolarlık sahtekârlık işlemlerinden kaynaklanan zarardan kurtulacağını açıkladı.
Kredi kartlarının yarısına yakınında hâlâ kullanılan manyetik bant yerine daha güvenli olan EMV, çip-pin teknolojisine geçiş için uzun bir süredir hazırlık yapan bankacılık sektörü, 1 Nisan'dan itibaren düğmeye basıyor. Pazardaki kredi kartlarının yüzde 55'inin EMV'ye (Europay-Mastercard-Visa) uyumlu olduğunu, 31 Mart'a kadar bu oranın yüzde 68'e çıkacağını açıklayan Nazan Somer, sistem tamamlandığında sektör genelinde yapılan yatırım tutarının 650 milyon doları bulacağını ifade etti.
Manyetik bantta kopyalamanın kolay olduğunu anlatan Somer, "İnternetten 100 dolara kopyalama makinesi ısmarlayabilirsiniz. Çipli kartta ise kopyalama, maliyet nedeniyle çok anlamsız hale geliyor" diye konuştu.
'Kart sahteciliği arttı'
Somer, zorunlu şifrenin Avrupa'da İngiltere'de bulunduğuna işaret ederek, "Biz 1 Nisan'da geçiş dönemine başlayacağız. Bana göre 5-6 ayda geçebiliriz" dedi.
İngiltere'nin zorunlu çip-pine geçişiyle birlikte dünyada kart sahtekârlığı yapan uluslararası çetelerin Türkiye gibi sistemi kullanmayan ülkelere yöneldiğini vurguladı. Kartla yapılan işlemler içinde sahtecilik oranı Avrupa'da binde 1 iken, Türkiye'de onbinde 6 olduğunu söyleyen Somer, "Son iki yılda artış oldu. Çeteler Türkiye'ye de yöneliyor. Dokuz ayda kart sahteciliğinin bankalara maliyeti 38 milyon dolar. Yıl sonuna kadar 40-50 milyon doları bulur" dedi.
'Dünyaya biz öğretiyoruz'
Kredi kartı ile perakende sektörü arasındaki paralelliği Türk bankalarının erken keşfettiğini ve sinerji yaratıldığını anlatan Somer, Avrupa'nın bu modele yeni geçmeye çalıştığını belirtti. Somer, "Bankacılarımız şu anda kongre ve seminerlerle tüm dünyaya kart sisteminin inceliklerini öğretiyor, know-how transfer ediyor" dedi.
Çip-pin uygulamasında da Türkiye'nin öncü konumuna işaret eden Nazan Somer, "Çip-pin'e İngiltere'den sonra en hazır ülke Türkiye" diye konuştu. Somer, 31 Mart 2006'ya kadar pazardaki kredi kartlarının yüzde 68'inin, POS'ların yüzde 95'inin ve ATM'lerin ise yüzde 35'inin EMV uyumlu olmasının beklendiğini kaydetti.
Neden çip-pin?

  • Nisanda başlayacak çip-pin ile kredi kartı sahteciliği ve dolandırıcılığının en aza indirilmesi hedefleniyor.
  • Çip-pin ile kartlar kopyalanamayacak, alışverişlerde şifre kullanılacağı için kartın çalınması halinde işlem yapılamayacak.
  • Şifreli işlemlerde imza gerekmeyecek, bu da ödeme süresini kısaltacak.
  • Bankalararası Kart Merkezi kampanya ile nisan ayında sistemi tanıtmaya başlayacak.