Kore, minnet borcunu 'nükleer'le ödeyecek

Kore, minnet borcunu 'nükleer'le ödeyecek
Kore, minnet borcunu 'nükleer'le ödeyecek

Taner Yıldız, Jae Hyun Bae yi makamında kabul etti. Yıldız, Ben görüşmelerden son derece ümitliyim. İyi bir nokta yakalayacağız dedi.

Güney Kore Ankara Büyükelçisi Bae, Kore Savaşı'nın 60. yıldönümünde Sinop'a nükleer santral kurarak Türkiye'ye minnet borcunu ödemek istediklerini söyledi

ANKARA - Güney Kore , 1950 yılındaki Kore Savaşı’nın 60. yıldönünümde Sinop’a nükleer santral kurarak Türkiye ’ye minnet borcunu ödemek istiyor. Ancak, Türkiye’de hükümet, finans, ortaklık yapısı, santralın tekrar sökümü, atık yönetimi ve risk paylaşımı gibi temel konularda anlaşılmazsa adım atmayı düşünmüyor. 

‘Bu ay sonuna kadar netleşir’
Bu hafta sonu KEPCO başkanının Ankara’ya geleceğini ve tekrar bir görüşme daha yapacaklarını ifade eden Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bu ayın sonuna kadar temel prensipler konusunda anlaşabiliyor olmamız lazım. Bu konuda anlaşamazsak detay konulara girme imkânımız azalır. Ama ben Güney Kore ile yapacağımız görüşmelerden son derece ümitliyim. Karşılıklı anlayışla bu konuyu çözebileceğimize ve iyi bir nokta yakalayabileceğimize inanıyorum” dedi.
Güney Kore ile yapılan görüşmelerden umutlu olduğunu belirten Yıldız, Sinop’a yapılacak olan nükleer santral anlaşmasındaki ufak pürüzleri KEPCO şirketi ile çözebileceklerini söyledi. 

Elektrikte sıkıntı yok
Güney Kore Ankara Büyükelçisi Jae Hyun Bae’yi kabul eden Yıldız, iki ülke arasında gerçekleştirilen görüşmeler hakkında bilgi verdi.
Bu yıl Kore Savaşı’nın 60.yıldönümü olduğunu hatırlatan Bae, “Bu yıl Kore Savaşı’nın 60.yıldönümü. Türkiye 1950 yılındaki bu savaşa 15 bin asker göndererek Kore’ye yardım etmişti. Nükleer işbirliği ile Türk halkına bu şekilde minnettarlığımızı sunmak istiyoruz” diye konuştu.
Yıldız, gazetecilerin aşırı sıcaklar nedeniyle artan elektrik tüketimi ile ilgili sorusuna, “Artan elektrik talebini karşılamakta sıkıntımız yok. Hatta daha fazla rezervlerimiz var, sıcaklara karşı hazırlıklarımız tam” dedi.

‘Nükleerin ömrü de 60 yıl’
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda (ÖİB) toplam tüketimi 43 bin 497 gigavatsaat (Gwh) olan dört elektrik dağıtım şirketinin özelleştirilmesine de değinen Bakan Taner Yıldız, yapılan ihalenin önemli bir ihale olduğunu belirterek şunları söyledi: “Uluslararası yatırımcı firmaların, uluslarlarası sermayenin Türkiye’deki enerji sektörüne gösterdiği ilgiden memnunuz.”
Güney Kore Ankara Büyükelçisi Jae Hyun Bae, nükleer santrallarla ilgi çok yüksek teknolojilerinin bulunduğunu, bu konuda hiçbir kazanın da yaşanmadığını anlattı.
Kore savaşlarında Türkiye’nin asker yardımını hatırlatan Bae, “Biliyorsunuz nükleerin ömrü de 60 yıl. Bu açıdan da görüşmelerimizin önemi büyük. Nükleer işbirliği ile Türk halkına bu şekilde minnettarlığımızı sunmak istiyoruz ve böylece iki ülke arasındaki ilişkinin daha da gelişebileceğine inanıyorum” ifadesini kullandı. (Radikal)


  ETİKETLER:

  Güney Kore

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara