Körfez sermayesi Telsim'in peşinde

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, 13 Aralık'ta ihalesi yapılacak olan Telsim'e, beklentilerinin üzerinde ilgi olduğunu belirterek, ilan ettikleri 2.8 milyar dolarlık muhammen bedelin üzerine çıkılacak gibi göründüğünü söyledi.

İSTANBUL - TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, 13 Aralık'ta ihalesi yapılacak olan Telsim'e, beklentilerinin üzerinde ilgi olduğunu belirterek, ilan ettikleri 2.8 milyar dolarlık muhammen bedelin üzerine çıkılacak gibi göründüğünü söyledi. Ertürk, Telsim ihalesine, özellikle Körfez ülkelerinden bu kadar ilgi beklemediklerini, ancak Türkiye'deki yatırım ikliminin iyileşmesi ve AB müzakerelerinin başlamasıyla piyasanın istikrarlı ve öngörülebilir hale geldiğini vurguladı.
Arap sermayesinin daha çekingen olmasına karşın, istikrarla birlikte Türk piyasasına daha fazla cesaretle girmeye karar vermiş gibi göründüğünü belirten Ertürk, petrol fiyatlarının neredeyse tarihinin en yüksek noktasına ulaşmasının, son dönemde Batı piyasalarında kendini çok güvende hissetmemelerinin ve büyük fonların ellerinde birikmiş olmasının, Türkiye piyasasını bu yatırımcılar için çok ciddi pazar haline getirdiğini söyledi. Ertürk, şöyle dedi: "Biz de bundan yararlanacağız. Açık söyleyeyim bu kadar ilgi beklemiyordum. Şöyle bir gruplaşma olduğu görülüyor. Bir tarafta dünyanın büyük operatörleri Vodafone, Orange, Telenor, France Telecom, bir tarafta daha küçük operatörler var, bir tarafta da ilk defa sektöre giren büyük sermaye. Dolayısıyla bu üç grubun yarışmasıyla bakalım ne çıkacak? Biz de merak ediyoruz."
Ertürk, rakama ilişkin tahmini olup olmadığı sorusuna da "Bizim beklentimiz, daha doğrusu bizim ilan ettiğimiz 2.8 milyar dolarlık muhammen bedel var. Bu rakamın bile üstüne çıkılacak gibi görünüyor ama ne olur bilemiyoruz?" yanıtını verdi.
Ertürk, Hazine'ye yapılan ödemeler konusunda da 2007 sonuna göre yapılmış bir projeksiyonları olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bu projeksiyona göre 2007 sonuna kadar 7.3 milyar dolarlık bir tahsilat gerçekleştirip 6.8 milyar dolar da ödeme yapacağımızı öngörüyoruz. Dolayısıyla, bu sene için yaklaşık 4.9 milyar dolarlık bir projeksiyon yapmışız, şu ana kadar 1.5 milyar dolar yaptık, yaklaşık 1 milyar dolar daha yaparsak 2.5 milyar dolar olacağız. Özellikle Telsim ve çimento satışlarıyla da geri kalanını çok daha fazla yerine getireceğiz, ama orada, özellikle Telsim dolayısıyla 2006'ya sarkabilir."
Star için yeni ihale
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Ertürk, Star Medya Grubu ihalelerindeki onaylanmayan satışlar konusundaki soru üzerine, çeşitli nedenlerle bu satışların gerçekleşmediğini belirterek, bunları gecikmeden yeniden satışa sunacaklarını, ancak henüz zamanını belirlemediklerini kaydetti. Star gazetesine de başvuru olmadığını hatırlatan Ahmet Ertürk, "İhale sonucu ne olur bilemeyiz, ama yeniden ihale yapacağız" dedi.