Körfez ülkelerine çağrı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'le Mardin Kızıltepe'de okul açılışına gelen Irak Büyükelçisi Sabah Ümran, Körfez ülkelerinden GAP bölgesine yatırım yapmalarını istedi.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

MARDİN - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'le Mardin Kızıltepe'de okul açılışına gelen Irak Büyükelçisi Sabah Ümran, Körfez ülkelerinden GAP bölgesine yatırım yapmalarını istedi. ABU DABİ, Ümran, Avrupa'daki terör olaylarına dikkat çekerek Türkiye'nin trendinin yükseldiğini Türk-Arap kardeşliği için ülkelerarasındaki ithalat ve ihracatın artırılması gerektiğini söyledi. Ümran şöyle konuştu: "Irak'ta 2 milyar dolarlık ihracaat hacmi var. Yıl sonuna kadar bu rakam 5 milyar dolara çıkacak. Hedefimiz ise 6 milyar dolara ulaşmak. Bu ihracat doğu ve güneydoğuda yaşayan halkı olumlu etkiliyor. Körfez ülkelerinin GAP bölgesinde yatırım yapması için çağrıda bulunuyorum. Arap- Türk kardeşliği için bu ticaret ilişkisi çok önemli. Körfez ülkelerinin Avrupa'ya 67 milyar dolarlık ithalatı var. Bu yatırım Türkiye'ye yönelmeli. Başbakan Erdoğan'ın Amman gezisi, Arap yatırımı için son derece olumludur. Avrupa'da yaşanan terör olaylarından dolayı İslam devletleri açısından Türkiye'nin trendi yükselmiştir. Araplar, Türkiye'de özelleştirme çalışmalarına girmelidir, bu konuda geç bile kalınmıştır. İsrail'in Türkiye'ye yatırım yapıp yapmaması konusunda bir şey söyleyemiyorum. Ama bütün Arap ülkelerinin batı yerine Türkiye'ye yatırım yapması gerekir."
Saddam'ın parası
Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in parasının Türkiye'de saklandığı iddialarına da açıklık getiren Irak Büyükelçisi Ümran, "Arap parasının Türkiye'de olması mümkün değil. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün bu konudaki açıklamalarına sonuna kadar katılıyorum. Saddam'ın parası Türkiye'de değil" diye konuştu.