Körfez yatırım arayışında

Birleşik Arap Emirlikleri Ulaştırma ve İletişim Bakanı, Dubai İslam Bankası (Dubai İslamic Bank) Başkan Yardımcısı Sultan bin Saed el-Mansuri, Türkiye'de temsilcilik açan bankanın bundan sonra izleyeceği politikanın, banka satın almak ya da başka sahalara yatırım yapma şeklinde olabileceğini söyledi.

İSTANBUL - Birleşik Arap Emirlikleri Ulaştırma ve İletişim Bakanı, Dubai İslam Bankası (Dubai İslamic Bank) Başkan Yardımcısı Sultan bin Saed el-Mansuri, Türkiye'de temsilcilik açan bankanın bundan sonra izleyeceği politikanın, banka satın almak ya da başka sahalara yatırım yapma şeklinde olabileceğini söyledi.
İstanbul'da açılan temsilcilikle öncelikle bankacılık pazarına ve bu alandaki iş imkânlarına bakmak istediklerini dile getiren el-Mansuri, "Türk ekonomisi gelişiyor. Yatırım fırsatları önümüze çıkacaktır. Burada güçlü sektörleri anlamaya ve sonra parçası olmaya çalışacağız. Şundan emin oldum; Türkiye 5 sene öncesine göre çok daha gelişmiş ve iyi bir ekonomiye sahip. Zaten şu anda sağlam yapının verdiği güveni alıyoruz" diye konuştu.
Türk Telekom özelleştirmesinde Emirates Telecommunications Corporation (Etisalat) ve Cetel Çalık Enerji ile birlikte ön yeterlilik alan ortak girişim grubu içinde yer alan bankanın Başkan Yardımcısı el-Mansuri, Türk Telekom'un geleceği iyi ve ekonomiyle birlikte büyümesini sürdürecek bir şirket olduğunu da vurguladı.
'1 milyar dolar kredi'
Sultan bin Said el-Mansori, "Önemli olan doğru ücretlendirme ve politikayla korunması" diye konuştu.
Dubai İslam Bankası Yatırım ve Kurumsal Bankacılıktan sorumlu Başkan Yardımcısı Arif Kuheci de, Türkiye'de, bugüne kadar şirketlere sağladıkları kredi tutarının 1 milyar doların üzerinde olduğunu açıkladı.
Aref Kooheji, Türk bankacılık sisteminin 5 yıl öncesine göre riskin yüzde 80'inin gittiğini söyledi. Arif Kuheci, Türkiye'de telekom ve finans sektörlerinin yanı sıra enerji santrallari, petrokimya, demiryolları, eskiyen kamu binalarının yeniden yapımıyla ilgilendiklerini kaydederek, küçük ama büyük potansiyeli olan şirketlere de yatırım yapabileceklerini söyledi. Arif Kuheci, "Biz buraya kenardan bir oyuncu olmaya gelmedik, büyük oyunculardan biri olmak için geldik. İnşallah bankamız burada ilerleyecektir" diye konuştu.