Korkan Türkiye'ye kaçıyor

Brezilya'nın uluslararası piyasalarda işlem gören avrobondlarını vadesinden önce geri alacağını duyurması Türk avrobondlarına yaradı.

İSTANBUL - Brezilya'nın uluslararası piyasalarda işlem gören avrobondlarını vadesinden önce geri alacağını duyurması Türk avrobondlarına yaradı. Geçen hafta Londra'da 152 dolardan satılan 2030 vadeli Türk tahvili dün 156.5- 157 dolara çıktı.
Gelişmekte olan piyasaların Türkiye ile birlikte en çok talep gören iki ülkesi Brezilya ve Rusya'dan gelen erken ödeme açıklaması üzerine yabancı fonların Türk tahvillerine yöneliminin arttığını belirten bankacılar bu arada yılın ikinci üç aylık döneminde Türkiye'nin kredi notunun yükseltileceğine ilişkin yorum ve beklentilerin de alımları artırdığını söyledi.
Kâğıt azalacak korkusu
Geçen hafta Brezilya avrobondlarının 20 milyar dolarlık kısmını erken geri ödeyeceğini açıkladı. Yine aynı günlerde Rusya Paris Kulübü kapsamındaki 10-12 milyar dolar borcunu erken ödeyeceğini duyurdu. Rusya 1999'da yaşadığı ağır kriz döneminde borçlarını ödemeyeceğini açıklamış ve Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerle anlaşarak borcunu yeniden yapılandırmıştı. Hızla toparlanan Rusya geçtiğimiz günlerde bu borçlarını erken ödeyeceğini açıkladı. Bu iki ülkeden gelen açıklama hedge fonların özellikle gelişmekte olan ülke tahvillerine yönelimini de artırdı.
Bu gelişmeler yüzünden son dönemde yıldızı parlayan Türkiye'nin tahvillerine talebin arttığını belirten bankacılar, ayrıca Türkiye'nin kredi notunun yükseleceğine ilişkin beklentiler ve Hazine yalanlamasına karşın Türkiye'nin de kısa vadeli kâğıtları uzun vadelilerle takas edeceğine ilişkin çıkan haberlerin Türkiye'ye ilgiyi artırdığını söyledi.