'Korkunç vergi kaçağı var'

Bayramın ikinci gününde eşi Emine Erdoğan'ın memleketi Siirt'te halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan...

SİİRT - Bayramın ikinci gününde eşi Emine Erdoğan'ın memleketi Siirt'te halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplanması gereken vergilerin yeterince toplanamadığını belirterek, "Türkiye'de korkunç vergi kaçağı var. Biz bunların hepsinin farkındayız" dedi.
Daha fazla vergi toplayacaklarını kaydeden Erdoğan, bunun için yeni politikalar geliştirdiklerini, şu anda kayıt dışı ekonominin fazla olduğunu ancak bunu da aşacaklarını kaydetti. Kayıt dışı ne kadar kayıt altına alınırsa Türkiye'nin imkânlarının o kadar artacağına dikkati çeken Erdoğan şunları söyledi: "Vergileri nasıl düşürdüysek düşürmeye devam edeceğiz. Diyorlar ki, 'geldiklerinden bu yana vergi düşürmediler, dürüst değiller'... Biz vergi indirmedik mi? Biz KDV'yi düşürmedik mi? Gıdada KDV'yi yüzde 18'den yüzde 1'e, sağlıkta yüzde 18'den yüzde 8'e indirmedik mi? İndirdik. Eğitim araç gereçlerinden yüzde 18'den yüzde 1'e indirdik. Kurumlar vergisinde yüzde 33'ten yüzde 20'ye indirdik"
Seçim 2007'de olacak
Yeni hedeflerinin, kişi başına milli geliri 10 bin dolara çıkarmak olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu hedefi inşallah 2007 sonunda yapılacak seçimlerde... Bu seçimlerden sonra başlayacak 2. dönemin sonunda inşallah 10 bin dolar hedefine ulaşacağız. Bununla gündeme birşey geliyor. Yani siz seçimi 2007 yılında mı yapacaksınız? Ondan endişeniz olmasın, tabii seçimi 2007'de yapacağız. Halk bize 5 yıllığına görev verdi. Daha iyi bir Türkiye hazırlamış durumdayız, ancak bunu yeterli görmüyoruz."
Göreve geldiklerinde kişi başına milli gelirin, 3 bin-2 bin 500 dolar olduğunu ifade eden Erdoğan, şimdiyse bu rakamın 5 bin dolara ulaştığını söyledi. Yeni hedeflerinin ise 10 bin dolara ulaşmak olduğunu anlatan Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye'nin borcunun milli gelire oranının yüzde 91.4 olduğunu, şimdi yüzde 57.8'e düştüğünü hatırlattı.
Başbakan'a borç sorusu
Türkiye'ye önceki gün Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi'nin geldiğini belirten Erdoğan, 120 yıl içinde Türkiye'ye ikinci kez bir Japon başbakanının geldiğini ve son gelişinin de 15 yıl öncesine rastladığını ifade ederek, bu ziyaretin Japonya ve Türkiye arasındaki müzakerelerde atılan bir adım olduğunu kaydetti. Koizumi'ye borçlarının ne kadar olduğunu sorduğunu anlatan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
"Dudaklarınız uçuklamasın. 7 trilyon dolar borcumuz var" dedi. 'Borcun milli gelire oranı yüzde 140' dedi. Yanlış yapmıyorsunuz değil mi, çeviri hatası yok değil mi? 'Yüzde 140, bizi bu bütçeyle AB'ye almazlar, bu borçla AB'ye almazlar. Bizde idam da kalkmadı ondan da almazlar' dedi. Japonya şu anda dünyanın 2. büyük ekonomisi. ABD de aynı durumda, o da dünyanın çok borçlu ülkelerinden. Borcu önünüze koyun, borca karşılık gücünüzle. Gelin onu da ortaya koyalım. Kazandıklarımızı da ortaya koyalım."
Borcun milli gelire oranının, 3-4 puan daha indirilmesi durumunda bunda Maastrich Kriterleri'nin yakalanacağını ifade eden Erdoğan, iktidara geldiklerinde iç borç faizinin yüzde 69 olduğunu şimdi ise yüzde 13'lere indiğini kaydetti. Aradaki farkın yüzde 56 olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Bununla 56 milyar dolarlık bir faizden Türkiye'yi kurtardık" diye konuştu.
'Bekâra boşamak kolay'
Muhalefetin vergi oranlarının yüksek olmasıyla ilgili eleştirilerini yanıtlayan Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle devam ettirdi: "Bir taraftan güçleneceksin, bir taraftan da indireceksin. Bekâra karı boşamak kolay. Varsa, daha iyisini yaparsın, yoksa yapamazsın. Ondan sonra iflas bayrağını çekersin. İktidara geldiğimizde enflasyon yüzde 30'du. Bu oranı yüzde 7.7'ye düşürdük. Bu da Cumhuriyet tarihinin rekorudur. Bu ne demektir; 22 puan. Biz halkımızın cebine yaklaşık yüzde 70 güç kattık. Cebinde 100 lirası varsa, 170 liralık alım gücüne ulaştı. Mutfaktaki bacılarımız hesabını bilir. 3 sene önce asgari ücretle kaç kilo ekmek, makarna alıyordun, ne kadar zeytinyağı, kaç tüp alıyordun? Muhalefet sadece eleştiriyor. Söyledikleri kesinlikle doğru değildir."